پزشکی

عقیم سازی گربه

گربه ها از لحاظ جنسی در بازه زمانی ۶ تا ۹ ماهگی به بلوغ رسیده و میل جنسی پیدا می‌کنند و صاحبان را در دوراهی عقیم کردن حیوان یا آوردن جفت قرار می‌دهند، از آنجایی که گربه ها در سال می‌توانند ۲ تا ۳ با زایمان داشته باشند، معمولا با توجه به محیط نگه داری و فضای کم آپارتمان‌ها، صاحبان از آوردن جفت خودداری کرده و اقدام به عقیم سازی گربه می‌کنند.

 

گربه نر

معمولا گربه های نر رفتارهای خشونت آمیزی از خود بروز می‌دهند و یکی از راه‌های کنترل این رفتارها عقیم سازی گربه است، بهترین زمان برای این جراحی در گربه های نر حدود ۶ ماهگی بوده که سبب افزایش بافت عضلانی بدن شده و به سلامت گربه کمک بسزایی می‌کند.

 

جراحی عقیم سازی گربه جزو جراحی‌های ساده به شمار می‌رود که بین ۲۰ تا ۲۵ دقیقه زمان خواهد برد، ضمنا توجه داشته باشید که شب قبل از جراحی پرهیز غذایی رعایت شود تا زمان بیهوشی معده گربه خالی باشد، با ایجاد شکاف کوچکی در ناحیه اسکروتوم بیضه خارج شده و بند بیضه به دور محور خود گره زده می‌شود، از آنجایی که شکاف به وجود آمده خیلی بزرگ نیست معمولا نیازی به بخیه ندارد.

 

گربه ماده

در گربه ماده ایجاد تومورهای پستانی جزو مسئولیت‌های تخمدان‌ها محسوب می‌شود پس در جراحی عقیم سازی گربه ماده، خارج کردن رحم و تخمدان‌ها اجباری بوده، سپس بعد از اتمام جراحی گردنه رحم در انتهای واژن بخیه می‌شود.

 

برخی از گربه ها به صورت مکرر سر و صدا تولید می‌کنند که این مورد یکی از اصلی ترین علائم فحل شدن گربه است، در این مواقع توصیه می شود که آن‌ها را جراحی نمود، همچنین در زمان فحلی رحم بزرگ‌تر شده و به طبع خونریزی نیز بیشتر می‌شود اما خطر جراحی افزایش نمی‌یابد و جای نگرانی نیست.

 

با عقیم سازی گربه هورمون استروژن کاهش یافته و با افزایش اشتهای گربه رو به رو خواهیم بود، پس توصیه می‌شود بعد از انجام جراحی برای گربه های ماده به افزایش وزن حیوان توجه کافی داشته باشید و برای جلوگیری از زیاد شدن نامتعارف وزن، برنامه ورزشی برای حیوان در نظر داشته باشید.

گربه ماده

مزایای عقیم سازی گربه

 

  • یکی از مزایای عقیم سازی گربه رام شدن حیوان است به گونه‌ای که دیگر تمایلی برای دور شدن از صاحبش ندارد، همچنین در گربه های ماده این جراحی باعث مهربان‌تر شدن و به تعبیری احساساتی می‌شوند.

 

  • کاهش احتمال سرطان پروستات در گربه های نر و سرطان سینه در گربه های ماده

 

  • از آن جایی که گربه ها علاقه‌مند هستند تا همه‌چیز در کنترلشان باشد و قلمرو داشته باشند، با ادرار خود قسمت‌هایی از خانه را نشانه‌گذاری می‌کنند، انجام جراحی، می‌تواند این عادت را از سر گربه ها دور کند.

 

  • عقیم سازی گربه از بیماری‌هایی چون ایدز و لوسمی که در گربه ها شایع است، جلوگیری می‌کند.

 

  • عفونت رحم جزو بیماری‌های سختی است که هزینه‌های درمان زیادی نیز دارد، انجام جراجی و عقیم کردن حیوان، می‌تواند مانع این بیماری شود.

 

معایب عقیم سازی گربه

 

  • عفونت ادراری در گربه های عقیم شده افزایش پیدا می‌کند.

 

  • گربه ها پس از انجام جراحی، پرخور و کم‌تحرک می‌شوند که این عامل باعث اضافه وزن آن‌ها شده و سلامتی گربه ها را به خطر می‌اندازد.

 

  • برای جراحی گربه ها مانند تمام حیوانات دیگر از داروهای بیهوشی استفاده می‌شود، این داروها ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد.

 

عقیم سازی گربه باعث پوکی استخوان می‌شود؟

 

یکی از باورهای غلط درباره عقیم کردن گربه این است که انجام عقیم سازی باعث پوکی استخوان در گربه می‌شود اما باید بدانید که این موضوع یک باور اشتباه بوده زیرا پس از انجام عقیم سازی، چکاپ های دوره‌ای انجام می‌شود و پت به صورت دوره‌ای از مولتی ویتامین ها استفاده می‌کند که این موضوع از پوکی استخوان گربه جلوگیری می‌کند.

 

مولتی ویتامین بعد از عقیم کردن گربه

 

یکی از موارد مهم پس از عقیم سازی، استفاده از مولتی ویتامین گربه است. معمولا از مولتی ویتامین ها به صورت دوره‌ای استفاده می‌شود، مثلا پس از عقیم سازی یک دوره ۳۰ الی ۴۰ روزه از مکمل‌ها و مولتی ویتامین ها استفاده می‌شود و سپس یک بازه ۲ هفته‌ای از مولتی ویتامین ها استفاده نمی‌شود.

 

البته این نکته را در نظر داشته باشید که پس از عقیم سازی گربه، تمامی اطلاعات و مراقبت‌های لازم توسط پزشک ارائه می‌شود. اگر نیاز دارید تا درباره مولتی ویتامین گربه اطلاعات جامع و کاملی به دست بیاورید، می‌توانید از مقاله تخصصی منتشر شده در سایت استفاده کنید.

 

 

منبع:

https://taghipourhospital.com/عقیم-سازی-گربه/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا