پزشکی

درد سرطان روده بزرگ

 

شما مجبور نیستید فقط با آن زندگی کنید. استراتژی‌های ما می‌توانند به شما کمک کنند که تسکین پیدا کنید.

درد خیلی شدید شما دو برابر شده اید درد آنقدر شدید است که نمی توانید آن را تکان دهید، مهم نیست برای تسکین آن چه کاری انجام می دهید. دردی که جدید، متفاوت است و ادامه دارد. ما هرگز نمی خواهیم به سرطان فکر کنیم، اما درد روش مهمی است که بدن ما با ما صحبت می کند. آیا ما گوش می دهیم؟ از آنجا که در حالی که ممکن است فقط یک فشار یا چیزی باشد که ما خورده‌ایم، درد به هر یک از این راه‌ها می‌تواند نشانه چیزی به اندازه سرطان روده بزرگ باشد.

کیت وانگ، MD، انکولوژیست پزشکی متخصص در سرطان های دستگاه گوارش در اتحادیه مراقبت از سرطان سیاتل در سیاتل، می گوید که درد یک تجربه ذهنی و در عین حال جهانی است.

او می گوید: «همه ما هرازگاهی درد داریم. پس چه زمانی باید نگران باشیم؟ “اگر درد ادامه یافت یا تکرار شد، به دنبال کمک باشید.”

ما می دانیم که هنوز کمی تیره به نظر می رسد. مسئله این است که مدت زمان در افراد مختلف متفاوت است، اما ما در مورد دو تا چهار هفته از همان نوع درد صحبت می کنیم و باید به پزشک خود مراجعه کنید تا یک مورد جدی را رد کنید. و از آنجایی که افراد با این بیماری درد و علائم متفاوتی را تجربه می کنند، بیایید در مورد چگونگی تشخیص درد سرطان روده بزرگ و نحوه مدیریت بهترین آن صحبت کنیم.

چرا سرطان روده بزرگ باعث درد می شود

دیوید ام. پوپرز، پزشک متخصص گوارش، متخصص گوارش در NYU Langone Health در شهر نیویورک، می‌گوید اولین چیزی که باید بدانید این است که سرطان روده بزرگ ممکن است اصلاً دردی ایجاد نکند. دکتر پوپرز خاطرنشان می کند که رشد خوش خیم یا پیش بدخیم، یا تومورهای سرطانی زودرس، محدود – به نام پولیپ – در داخل روده بزرگ اغلب وقتی کوچک هستند هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. در مراحل اولیه بیماری، از مرحله 0 تا 2، ممکن است درد کمی داشته باشید، زیرا سرطان محدود به روده بزرگ است و هنوز گسترش نیافته است. هنگامی که سرطان روده بزرگ به مرحله 3 و 4 پیشرفت کرد، ممکن است درد شدیدتری احساس کنید.

او می‌گوید: «اگر مبتلا به سرطان کولون مهاجم هستید، می‌تواند منجر به درگیری اعصابی شود که در قسمت عمقی کولون یا قسمت صفاقی حفره شکمی قرار دارند، جایی که اعصابی وجود دارند که احساس درد را منتقل می‌کنند.» این درد در اصل ناشی از فشار تومورها به آن اعصاب است.

وقتی درد ایجاد می‌کند، درد نیز می‌تواند کاملاً متغیر باشد، او ادامه می‌دهد: «این درد می‌تواند موضعی باشد، یعنی در یک ناحیه خاص از شکم شما، یا می‌تواند منتشر باشد، یعنی در سراسر شکم.»

درد سرطان روده بزرگ همچنین می تواند چیزی باشد که به آن “غیر اختصاصی” می گویند، به این معنی که می توان آن را به روش های مختلفی توصیف کرد که به طور خاص به روده بزرگ اشاره نمی کند (یا حتی می تواند به مسائل دیگر مرتبط باشد)، از جمله ناراحتی، گرفتگی، تیز، و / یا کسل کننده دکتر پوپرز خاطرنشان می‌کند: بسته به اینکه به کولون محدود شده باشد یا در زمان ارائه، به اندام‌های محلی حمله کرده یا متاستاتیک شده است تا به طور گسترده‌تری گسترش یابد، می‌توانید با انواع دردها مراجعه کنید.

به همین دلیل است که بهتر است قبل از گسترش هر نوع سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ، مبتلا شوید. دکتر پوپر می گوید که غربالگری ابزاری حیاتی برای یافتن آن در مراحل اولیه است، قبل از اینکه به عنوان یک علامت درد داشته باشید. در واقع، طبق گفته کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده، افراد 45 تا 75 ساله باید به طور منظم از نظر سرطان کولورکتال غربالگری شوند. با پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی/چند وقت باید این غربالگری را برای وضعیت خاص خود انجام دهید، صحبت کنید.

بیایید به طور خاص به علائم درد سرطان روده بزرگ نگاه کنیم.

علائم درد مرتبط با سرطان روده بزرگ

علائم و نشانه های متعددی را می توان با انواع مختلف درد سرطان روده بزرگ مرتبط دانست. اینها برخی از موارد رایجی هستند که ممکن است تجربه کنید:

درد شکم

«گرفتگی شدید شکم. مانند: «تو را در مسیرهای خود متوقف کن، روی زانوها خم شوی، درد شکم»، این همان چیزی است که لیگان استورگین، 48 ساله، از Wooster، OH، آنچه را در سال 2004 تجربه کرد، توضیح می‌دهد. تشخیص زخم معده کولیت (UC) در 17 سالگی، استورگین در 30 سالگی به مرحله 4 سرطان روده بزرگ مبتلا شد و در سال 2019 سرطان رکتوم تشخیص داده شد. اگر سرطان گسترش یابد – مانند استورگین – درد شکمی طاقت‌فرسا در یک ناحیه یا در سراسر شکم می‌تواند علامت قرمز باشد.

کمر، شانه و دردهای دیگر

این موارد را به لیست دردهایی که ممکن است در مورد سرطان روده بزرگ انتظار نداشته باشید اضافه کنید. دکتر وونگ می گوید: کمر، شانه و سایر دردهای قسمتی از بدن ممکن است به دلیل گسترش سرطان رخ دهد. اگر سرطان روده بزرگ به کبد متاستاز کند، ممکن است در قسمت بالای شکم راست یا شانه راست احساس درد کنید. او می‌گوید: «این سرطان در شانه نیست، اما اگر کبد پر از تومور باشد، می‌توانید به دلیل اتصالات عصبی به پدیده‌ای به نام «درد ارجاعی» مبتلا شوید. زمانی که سرطان به استخوان گسترش می یابد، کمردرد نیز ممکن است رخ دهد.

خونریزی با درد

دکتر پوپرز می‌گوید درد سرطان کولون اغلب با علائم و نشانه‌های دیگر بیماری همراه است، از جمله یک مسئله کلیدی: تغییرات مدفوع. این موارد می تواند شامل خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع باشد. اگر این خونریزی با درد همراه باشد، ممکن است مربوط به سرطان روده بزرگ باشد. یا ممکن است به چیز دیگری مرتبط باشد که چندان جدی نیست، بنابراین مهم است که به دنبال متخصص مراقبت های بهداشتی خود باشید. (دکتر پوپرز توصیه می کند که این یکی از موقعیت هایی است که نمی خواهید پزشک خود باشید).

درد استخوان

ممکن است شنیده باشید که در مراحل پایانی سرطان، درد استخوان ممکن است رخ دهد، و سرطان روده بزرگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. استورگین با وجود اینکه سرطان به استخوان‌هایش سرایت نکرده بود، درد استخوانی را تجربه کرد – این یک عارضه جانبی شیمی‌درمانی بود. دکتر وانگ گزارش می دهد که این نوع درد می تواند یک درد یا درد مبهم باشد. استخوان های متداول آسیب دیده می تواند شامل استخوان های ستون فقرات و باسن باشد.

درد گاز

درد گاز برای بهترین ما اتفاق می افتد. آنها می توانند ناشی از خوردن غذای پر فیبر (شما را می بینیم، لوبیا)، نوشیدن نوشابه های گازدار (فکر کنید آبجو)، و حتی جویدن آدامس (بلع بیش از حد هوا مقصر است). عدم تحمل غذایی و بیماری های مزمن روده دو دلیل دیگر برای نفخ شکم هستند. دکتر وونگ می‌گوید سرطان کولون می‌تواند دیگری باشد. به طور خاص، می تواند باعث تغییرات حرکتی روده شود، روده بزرگ را کند کرده و باعث تجمع گاز شود. از آنجایی که این یک علامت شایع است که به سرطان مربوط نمی شود، اگر گاز دائما اتفاق می افتد به پزشک مراجعه کنید – و مطمئن نیستید که چرا.

درد مربوط به IBD

علائم بیماری التهابی روده (IBD) و سرطان روده بزرگ می تواند واقعا مشابه باشد، و IBD شما را در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار می دهد. به طور خاص برای UC، که استورگین انجام داده است، یک مطالعه منتشر شده در را لانست دریافتند که در مقایسه با افراد بدون UC، افرادی که به آن مبتلا هستند در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال هستند، سرطان کولورکتال کمتر پیشرفته تشخیص داده می شود و در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان کولورکتال قرار دارند – اگرچه این خطرات اضافی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در 30 سال گذشته به لطف درمان ها و عوامل دیگر. برای IBD به طور کلی، به نظر می رسد که بیماران در معرض خطر بیشتری برای سرطان روده بزرگ در مقایسه با جمعیت عمومی هستند. استورگین هر روز اسهال خونی و دردناکی را تجربه می‌کرد که در سالی که منتهی به تشخیص سرطان روده بزرگ شد، بیشتر از علائم UC معمولی او بود. خونریزی او درست به نظر نمی رسید، اما پزشکان او UC را مقصر دانستند. در غربالگری قبلی او در سال 2003، آنها سرطان روده بزرگ را پیدا نکرده بودند. در غربالگری او در سال 2004، مرحله 4 بود. این مهم است: اگر مبتلا به IBD هستید، در مورد نیازهای غربالگری سرطان با پزشک خود صحبت کنید.

درد لگن

“من این سطح پایین را داشتم [pelvic] دردی که شبیه درد UC یا گرفتگی شکم نبود.» استورگین توضیح می‌دهد. درست قبل از عمل جراحی برای برداشتن کل کولون (که حدود 5 تا 7 اینچ از رکتوم او باقی مانده است)، او OB-GYN خود را دید. او در مورد درد ناحیه لگن به او گفت. او به قسمت بیرونی لگن من فشار آورد و می‌توانست احساس کند چیزی اشتباه است. دستم را روی آن گذاشت و گفت: این را احساس کن. و تو می توانستی توده را حس کنی.» هر دو تخمدان او در تومورهای متاستاز شده قرار داشتند. استورگین هیسترکتومی کرد. توجه: درد لگن می تواند با سرطان پیشرفته روده بزرگ در مردان و زنان رخ دهد.

درد رکتوم

«احساس می‌کردم که روی یک توده نشسته‌ام. من می توانستم تومور را روی راست روده احساس کنم. آن زمان بود که فهمیدم مشکلی وجود دارد.» استورگین می گوید. او در حال توصیف تومور در رکتوم باقیمانده خود، متاستاز سرطان روده بزرگ است. دکتر وانگ توضیح می دهد که وقتی سرطان کولون “محلی” شده یا نزدیک به جایی که شروع شده است، ممکن است باعث درد یا فشار در نزدیکی آن شود، به خصوص در موارد سرطان در داخل یا نزدیک راست روده. وقتی سرطان به قسمت‌های ناحیه‌ای و بعداً در نقاط دورتر بدن گسترش می‌یابد، ممکن است در نواحی دیگری احساس درد کنید که ممکن است با سرطان روده بزرگ مرتبط نباشید.

مدیریت درد سرطان روده بزرگ

دکتر پوپرز می گوید درد سرطان روده بزرگ را می توان با انواع گزینه های پزشکی و غیر پزشکی درمان کرد. داروهای مسکن بدون نسخه شامل:

دکتر پوپرز می‌گوید درمان‌های مکمل نیز می‌توانند مفید باشند، مانند طب سوزنی، تغذیه، تمرین‌های تمرکز حواس، ورزش آسان، و درمان شناختی رفتاری.

برای استورگین، سابقه خانوادگی اعتیاد او را از مصرف داروهای مسکن محتاط کرد. اما او متوجه شد که یک تیم مراقبت تسکینی در آسایشگاه محلی او یک گزینه عالی برای او بود و به او کمک کرد تا از درد سرطان روده بزرگ با دوز کم متادون تسکین یابد. این دارو معمولاً برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی استفاده می شود، اگرچه به این دلیل برای او تجویز نشده است – همچنین می تواند برای مدیریت درد استفاده شود.

او می‌گوید: «مردم تمایلی به درخواست کمک از آسایشگاه ندارند، زیرا به اشتباه فکر می‌کنند که آسایشگاه فقط برای افرادی است که در حال مرگ هستند. با توجه به انجمن سرطان آمریکا، یک بیماری پیشرفته و محدود کننده زندگی را تجربه می کنید.

استورگین خاطرنشان می کند: «تیم مراقبت تسکینی می تواند به هر کسی که یک بیماری مزمن دارد کمک کند.

بعدها، متخصص قلب او را تشویق کرد که داروی دیگری برای کنترل درد پس از عوارض قلبی پیدا کند، بنابراین او به اکسی کدون روی آورد. او می‌گوید: «من در حال حاضر از دوز پایین دیلاودید (هیدرومورفون)، یک ماده افیونی استفاده می‌کنم. “اما بزرگترین کمک خود مواد مخدر نبود، بلکه مشاوره در مورد چگونگی مدیریت ترس من از مصرف مواد افیونی بود.”

او متوجه شد که بیمارستان مجاورش، بیمارستان اجتماعی Wooster، دارای یک گروه حمایت از سرطان است که مشاوره رایگان و ماساژی را ارائه می دهد که اکنون ماهانه دریافت می کند. او می گوید: «ماساژگر حتی به خانه من خواهد آمد. “و مشاوره می تواند از طریق ویدئو باشد، بنابراین من مجبور نیستم خانه را برای آن ترک کنم. فکر می کنم هر دوی این خدمات به درد من کمک می کند.»

خط پایین؟ هیچ چیز آسانی در مورد تجربه درد سرطان روده وجود ندارد، اما راه هایی برای مدیریت آن وجود دارد تا کمی کمتر مخرب شود. با پزشک خود صحبت کنید و از دیگرانی که در جای شما بوده اند مشاوره بگیرید. شما در این مبارزه تنها نیستید.

ارین ال بویل

با نویسنده ما آشنا شوید

ارین ال بویل

Erin L. Boyle، سردبیر ارشد HealthCentral از 2016-2018، یک نویسنده و ویراستار مستقل پزشکی برنده جایزه با بیش از 15 سال تجربه است. او به مدت یک دهه به سراسر جهان سفر کرده است تا آخرین اخبار پزشکی را بیاورد

 

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا