پزشکی

التهاب قرنیه و علل ایجاد آن

قرنیه بافت شفاف و گنبدی شکلی است که در قسمت جلویی مردمک و عنبیه قرار گرفته است. قرنیه ممکن است در اثر عوامل مختلفی دچار تورم و التهاب شود که این بیماری امروزه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قرنیه به شمار می‌رود. بیماری التهاب قرنیه در دو نوع عفونی و غیرعفونی چشم را درگیر می‌کند. التهاب غیرعفونی در اثر استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی یا در اثر برخورد ضربه به چشم ایجاد می‌شود اما التهاب عفونی در اثر وجود میکروارگانیسم‌هایی مانند قارچ، ویروس، باکتری و …. ایجاد می‌شود. در ادامه به علل ایجاد این بیماری اشاره خواهیم کرد.

علت ایجاد التهاب قرنیه چشم

عوامل مختلفی می‌توانند سبب آسیب به قرنیه و در نتیجه بروز التهاب قرنیه چشم شوند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

·         تنش خارجی

تنش‌های خارجی چون وارد کردن ضربه می‌تواند سبب آسیب به بافت قرنیه شده و بیماری التهاب قرنیه را ایجاد کند. گاهی جسم تیزی به قرنیه چشم برخورد کرده و سبب ایجاد التهاب غیر عفونی قرنیه می‌شود. آسیب دیدگی بافت قرنیه می‌تواند شرایط را برای ورود میکروارگانیسم های عفونت زا فراهم کرده و سبب ایجاد التهاب عفونی قرنیه شود.

·         لنز تماسی

استفاده از لنز تماسی آلوده به میکروارگانیسم‌هایی چون ویروس، قارچ و باکتری می‌تواند سبب بروز التهاب عفونی قرنیه شود. همچنین استفاده مداوم و طولانی مدت از لنزهای تماسی می‌تواند سبب التهاب غیرعفونی قرنیه شده و شرایط را برای ورود میکروارگانیسم‌ها و التهاب عفونی قرنیه نیز فراهم کند.

لنز تماسی

  • آب آلوده

باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل ها و سایر میکروارگانیسم‌ها در آب نیز وجود دارند. اگر شما با آب آلوده به این میکروارگانیسم ها صورت خود را بشویید یا در این آب آلوده شنا کنید این میکروارگانیسم‌ها وارد چشم شده و سبب بروز التهاب عفونی قرنیه خواهند شد. لازم به ذکر است که این میکروارگانیسم ها با تماس مستقیم وارد چشم نخواهند شد مگر اینکه بافت قرنیه آسیب ببیند و راهی برای ورود این میکروارگانیسم‌ها به چشم باز شود اما اگر این آلودگی در آب وجود داشته باشد به راحتی وارد چشم می‌شود.

·         میکروارگانیسم‌ها

ویروس تبخال و باکتری مولد سوزاک سبب التهاب عفونی قرنیه چشم می‌شوند.

درمان التهاب قرنیه

درمان التهاب قرنیه بسته به این که التهاب از نوع عفونی یا غیرعفونی باشد متفاوت خواهد بود. روش درمان بر اساس نوع التهاب به صورت زیر است؛

التهاب غیرعفونی

اگر التهاب غیرعفونی قرنیه جزئی باشد با استفاده از اشک مصنوعی قابل درمان است اما اگر التهاب غیرعفونی منجر به بروز اشک و درد شدید شود پزشک توصیه می‌کند که بیمار از چشم بند و داروهای موضعی نیز استفاده کند.

التهاب عفونی

اگر التهاب قرنیه از نوع عفونی باشد بسته به این که عامل مولد عفونت چه نوع میکروارگانیسمی باشد روند درمان متفاوت است. در صورتی که عامل مولد التهاب عفونی باکتری باشد برای درمان آن از قطره‌های ضدباکتریایی استفاده می‌شود. در صورت تشدید عفونت باکتریایی می‌توانید از آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی نیز استفاده کنید. عفونت‌های قارچی قرنیه نیز با استفاده از قطره‌های خوراکی ضد قارچ درمان خواهند شد. اگر مولد عفونت و التهاب قرنیه ویروس ها باشند جهت درمان آن از قطره‌های ضد ویروس و اشک مصنوعی استفاده خواهد شد. ممکن تست التهاب قرنیه توسط انگل ها ایجاد شود، این نوع التهاب که توسط انگل آکانتاموبا ایجاد می شود معمولا خطرناک بوده و ممکن است به وسیله دارو درمان نشود. در این صورت پزشک ناچار به پیوند قرنیه می شود.

التهاب عفونی

پیشگیری از ابتلا به التهاب قرنیه با خرید عینک

ساده ترین راه جهت پیشگیری از ابتلا به التهاب قرنیه این است که از عوامل مسبب این بیماری، اجتناب کنید. همان گونه که توضیح داده شد یکی از عواملی که سبب بروز التهاب عفونی چشم می‌شود استفاده از لنز تماسی آلوده است. بنابراین توصیه می‌شود که جهت جلوگیری از شیوع التهاب عفونی قرنیه مراقب باشید که لنز تماسی شما آلوده نباشد. اگر چشم شما ضعیف است و از لنز طبی استفاده می‌کنید می‌توانید خرید عینک را جایگزین استفاده از لنز کنید. هم چنین در صورتی که عمل پیوند قرنیه انجام داده‌اید جهت پیشگیری از وارد شدن آسیب به قرنیه چشم هنگام خروج از منزل حتما از عینک آفتابی استفاده کنید. خرید عینک آفتابی زنانه و مردانه از مرکز اپتومتری روشنا به صورت آنلاین به سرتاسر کشور امکان‌پذیر است.

روشنا اپتیک مرکز خرید عینک

جهت مراقبت از چشم و پیشگیری از ابتلا به بیماری التهاب قرنیه داشتن یک عینک مناسب ضروری است. مرکز اپتومتری روشنا  فروشگاهی معتبر در شهر ساری بوده که مورد تایید شرکت هویا ایران است و به عرضه انواع عینک به صورت اینترنتی می‌پردازد. کلیه عینک‌های موجود در فروشگاه روشنا اپتیک دارای کیفیت درجه اول و تضمینی هستند، بنابراین هنگام خرید عینک از این مرکز نگران کیفیت آن نباشید. جهت خرید عینک آفتابی مردانه و زنانه وارد وبسایت روشنا اپتیک شده و سفارشات خود را به صورت آنلاین در این مرکز ثبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا