پزشکی

استرس چگونه بر پسوریازیس تاثیر می گذارد

 

این وضعیت مزمن می تواند توسط اضطراب عاطفی تحریک شود – و بدتر شود. کارشناسان در مورد چگونگی بازپس گیری کنترل می اندیشند.

اکثر ما با پسوریازیس (PsO) شنیده‌ایم که استرس می‌تواند وضعیت ما را بدتر کند. اگر این ارتباط کمی دور از ذهن به نظر برسد، قابل درک است، اما به گفته کارشناسان، این یک رابطه بسیار واقعی – اگر پیچیده باشد – است. جرج هان، پزشک متخصص پوست در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک، می‌گوید: «یک ارتباط قوی، اما مشخص نشده بین استرس و پسوریازیس وجود دارد. و این فقط پسوریازیس نیست، دکتر هان می‌گوید: «استرس تأثیری مشابه و عمیق بر بسیاری از بیماری‌های پوستی دارد که به‌طور مرتب می‌بینیم و درمان می‌کنیم».

اساساً، هر چیزی که باعث ایجاد استرس در زندگی شما شود، می تواند علائم فیزیولوژیکی استرس را نیز در بدن شما افزایش دهد. از آنجایی که التهاب نشانگر استرس است، به این معنی است که سطح التهاب بدن شما هر چه بیشتر مضطرب می‌شوید بالا می‌رود. دکتر هان می‌گوید اگر از قبل یک بیماری التهابی پوستی مانند پسوریازیس دارید، استرس می‌تواند ویرانی واقعی ایجاد کند. از سوی دیگر، PsO خود می تواند یک محرک استرس باشد. بیایید نگاهی دقیق تر به نحوه عملکرد این رابطه پیچیده بیندازیم.

پسوریازیس می تواند باعث استرس شود

پسوریازیس و استرس در یک خیابان دو طرفه زندگی می کنند. دکتر هان می گوید همانطور که استرس می تواند پسوریازیس را بدتر کند، پسوریازیس نیز می تواند استرس را بدتر کند و به طور بالقوه یک چرخه معیوب ایجاد کند. همانطور که پسوریازیس در یک فرد بدتر می شود، سطوح استرس نیز افزایش می یابد، که ممکن است منجر به تشدید بیشتر پسوریازیس شود.

اگر با پسوریازیس زندگی می کنید، اغلب دلایل خوبی برای احساس استرس وجود دارد که از مسائل مالی شروع می شود. در یک مطالعه منتشر شده در مجله اقتصاد پزشکی، افراد مبتلا به پسوریازیس در مقایسه با افراد بدون پسوریازیس هزینه های مراقبت های بهداشتی بیشتری داشتند و همچنین هزینه های مربوط به از دست دادن کار بیشتر بود. چیزی به نام بیماری «ارزان» وجود ندارد و پسوریازیس قطعاً اینطور نیست.

علاوه بر عواقب اقتصادی، پسوریازیس همچنین می تواند باعث ایجاد استرس مرتبط با تعاملات اجتماعی، به ویژه در هنگام شعله ور شدن آن شود. در فرهنگی که ظاهر اهمیت دارد، چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​وقتی پوستمان با پلاک‌ها و پوسته‌ها پوشیده شده است، احساس خوبی نسبت به ظاهرمان سخت است. اعتماد به نفس ضربه می زند و استرس بیشتری را در محیط های کاری یا اجتماعی ایجاد می کند. مطالعات متعدد نشان داده است که مبتلایان به پسوریازیس ممکن است با انگ، تعصب و مشکلات اجتماعی روبرو شوند که بر سطح استرس آنها می افزاید.

چگونه استرس پسوریازیس را بدتر می کند

اینکه استرس دقیقا چگونه پسوریازیس را بدتر می‌کند کاملاً مشخص نیست، اما برخی حدس‌های آموزشی وجود دارد. ما می دانیم که پسوریازیس از طریق یک رابطه پیچیده بین ژنتیک و محیط ما ایجاد می شود. ما همچنین می‌دانیم که پسوریازیس با پاسخ‌های ایمنی و التهابی ما مرتبط است و باعث می‌شود که بخش‌هایی از سیستم ما در زمانی که باید روی کروز کنترل باشند، در حالت بیش از حد فعال شوند. استرس و سیستم ایمنی ما نیز به هم مرتبط هستند (می بینید که با این به کجا می رویم). هنگامی که استرس داریم، بدن ما مجموعه ای از پروتئین های التهابی به نام سیتوکین ها را آزاد می کند. خلاصه داستان – به نظر می رسد افراد مبتلا به پسوریازیس به شدت نسبت به استرس واکنش نشان می دهند که منجر به بیش فعالی سیستم ایمنی، افزایش التهاب و (حدس زدید) افزایش علائم پسوریازیس می شود.

مدیریت استرس با PsO

گفتن آن آسان و انجام آن بسیار سخت تر است، اما هر کسی که پسوریازیس دارد می داند که کنترل استرس در زندگی کلید اصلی تسکین علائم است. و بله، استراتژی هایی وجود دارد که می تواند کمک کند. دکتر هابرمن، متخصص روماتولوژی در NYU Langone در شهر نیویورک می گوید: «مدیریت استرس یکی از سخت ترین کارها برای بیماران است.

با این حال، آنچه برای یک نفر کار می کند همیشه برای دیگری کار نمی کند. او توضیح می دهد: «مدیریت استرس را نمی توان منفعلانه انجام داد، باید یک تعهد وجود داشته باشد. او توضیح می‌دهد: «اگر کسی واقعاً با استرس دست و پنجه نرم می‌کند، من گاهی اوقات خدمات بهداشت روانی مانند یک درمانگر یا روانپزشک را ارائه می‌دهم. توصیه دیگر: تمرین ذهن آگاهی – که اساساً به معنای توجه به آنچه در لحظه اتفاق می افتد بدون قضاوت است. دکتر هابرمن می گوید: نشان داده شده است که ذهن آگاهی برای کاهش استرس مفید است. “برنامه های تلفن همراه مختلفی در دسترس هستند که می توانند واقعا مفید باشند.” (او Headspace و Mindfulness Coach را به عنوان دو مورد مورد علاقه خود فهرست می کند.) ورزش یکی دیگر از برد-بردها برای کاهش سطح استرس است و در عین حال به شما در مدیریت علائم بیماری پسوریازیس کمک می کند. او توضیح می‌دهد: «ورزش نه تنها به کاهش استرس کمک می‌کند، بلکه ماهیچه‌های شما را تقویت می‌کند، مفاصل شما را به کار می‌اندازد و به شما کمک می‌کند تا وزن سالمی داشته باشید. توصیه های دیگر برای مدیریت استرس عبارتند از:

  • تمرین تنفس عمیق
  • گذراندن زمان در طبیعت
  • تمرین خودگویی مثبت
  • داشتن خواب کافی
  • توسعه شبکه پشتیبانی

مکانیسم های مقابله ای ناسالم

از آنجایی که تمام تلاش خود را برای مقابله با آن انجام می دهیم، جای تعجب نیست که استرس گاهی اوقات منجر به رفتارهای ناسالم می شود. دکتر هان می گوید: “متاسفانه افراد برای مدیریت استرس خود به چیزهای زیادی مانند خوردن، سیگار کشیدن یا مصرف الکل روی می آورند.” متأسفانه، همه این موارد – افزایش وزن، سیگار کشیدن و الکل – با بدتر شدن پسوریازیس مرتبط است. بهترین راه برای اجتناب از عادت هایی که به شما یا پسوریازیس شما کمک نمی کند چیست؟ او توصیه می‌کند: «من فکر می‌کنم مهم‌ترین کاری که افراد می‌توانند برای نزدیک شدن به پسوریازیس خود انجام دهند این است که وقت بگذارند و فردی را پیدا کنند که در درمان این بیماری مهارت کافی داشته باشد تا به مراقبت از پوست خود کمک کند.

مدیریت پسوریازیس می تواند استرس را کاهش دهد

دکتر هابرمن می گوید، به خوبی ثابت شده است که استرس، اضطراب، و افسردگی می توانند یک چرخه معیوب باشند وقتی که پسوریازیس در ترکیب باشد. او توضیح می‌دهد: «هرچه بیماری شما بدتر باشد، استرس و درد بیشتری احساس می‌کنید، این می‌تواند یک چرخه ایجاد کند. بیرون آمدن خود از این حلقه بازخورد مستلزم حمله به هر دو طرف است – علائم PsO و استرس – به طور همزمان: با پزشک خود برای یافتن داروهای مناسب برای بیماری مزمن خود کار کنید و در عین حال روی خودتان کار کنید تا استرس را کاهش دهید. دکتر هابرمن می‌گوید: «شما باید هم به استرس و هم به پسوریازیس حمله کنید، زیرا هرکدام دیگری را بدتر می‌کنند – باید چرخه را در هر دو انتها بشکنید». و نه، همه چیز در ذهن شما نیست. اگر به بیماری پسوریازیس مبتلا هستید، در حال حاضر بیشتر مستعد اضطراب و افسردگی هستید، بنابراین این چرخه فقط چیزی نیست که شما تصور می کنید.

خط پایین

الویت قرار دادن خود ساده به نظر می رسد، اما زندگی روشی خنده دار برای از بین بردن این برنامه ها دارد. دکتر هان می‌گوید: «گاهی اوقات بیمار را می‌بینم که پسوریازیس شدید دارد، سال‌ها در حال پیشرفت است، و می‌پرسم، چه چیزی طول کشید تا وارد شوید؟» “پاسخ همیشه نوعی از این است که “فقط وقت نداشتم.”

برای شکستن چرخه استرس-پسوریازیس، وقت بگذارید تا بیماری خود را تحت کنترل بگیرید. دکتر هان می‌افزاید: «مراقبت از خود مهم است، پسوریازیس روی پوست شما پنجره‌ای به التهاب اضافی است که در داخل دارید.» به همین دلیل بسیار مهم است که از گزینه‌ها و رویکردهای درمانی زیادی که امروزه برای پسوریازیس داریم استفاده کنیم تا بتوانیم چرخه التهاب و استرس را متوقف کنیم!

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا