پزشکی

کسانی که دیسک کمر دارند چگونه بنشینند و بخوابند؟

زمانی که شما جراحی دیسک کمر را انجام می دهید لازم است که پس از آن به جهت بهبودی سریع تر برخی نکات مراقبتی را رعایت کنید. در این حین بسیار به شما توصیه می شود که برای نشست و برخواست فشاری به مهره های کمری خود وارد نکنید. از این رو بسیاری از بیماران از ما سوال می کنند که بهترین نوع برای نشستن، راه رفتن، خوابیدن و … پس از جراحی چگونه است؟

در این مطلب از کلینیک خانه درد قصد داریم تا به شما آموزش دهیم نحوه حرکات شما پس از جراحی باید به چه صورت باشد. بنابراین اکر شما یا یکی از اطرافیانتان به تازگی جراحی انجام داده اید و در این مورد سوال دارید توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

نحوه خوابیدن پس از جراحی دیسک کمر

بیایید در ابتدا به بررسی بهترین روش های خوابیدن پس از عمل بپردازیم، چندین روش وجود دارد که شما می توانید هر یک از آن ها را امتحان کنید و پس از آن بنابر راحتی خود یکی را انتخاب کنید. همچنین این حالت ها برای افرادی که به لیز خوردگی مهره کمر دچار هستند مفید می باشد و می توانند استفاده کنند.

در ابتدا این مورد را در نظر داشته باشید که برای بیماران دیسک کمر مهم ترین نکته که در حین خوابیدن باید رعایت کنند هم ترازی می باشد. مهم نیست که شما کدام یک از حالت های زیر را انتخاب می کنید، مهم ترین نکته در این است که حفظ هم راستایی و هم ترازی ستون فقرات ایجاد شود. به طوری که گوش، شانه و باسن هم تراز شود.

اگر در هر یک از حالت ها متوجه شکافی بین بدن و تخت خود شدید و فشاری را روی ستون فقرات احساس کردید، می توانید از بالشت برای پر کردن فضا استفاده کنید.

همچنین در زمان چرخیدن در تخت خواب بسیار دقت کنید، در حین چرخش ممکن است از هم ترازی خارج شوید. همیشه کل بدن خود را به سمت هم حرکت دهید، مرکز بدن خود را محکم و کشیده نگه دارید.

کسانی که دیسک کمر دارند چگونه بخوابند

به پهلو بخوابید و یک بالشت بین زانو قرار دهید

 • وابسته به این که به کدام جهت راحت تر هستید قرار بگیرید، به نحوی که شانه ها و دیگر قسمت ها با سطح تشک تماس داشته باشد.
 • یک بالشت را میان زانو قرار دهید.
 • اگر می بینید که بین کمر و تشک فاصله ای ایجاد شده است، یک بالشتک کوچک در آن ناحیه قرار دهید.

این که از چند بالشت استفاده کنید اختیاری است، اما مهم است که فشاری بر روی مهره های ستون فقرات شما احساس نشود.

خوابیدن در حالت جنینی به پهلو

طرز خوابیدن برای دیسک کمر

اگر پس از جراحی همچنان کمردرد نیز دارید به جهت درمان سریع دیسک کمر لازم است که تمامی نکات را به خوبی رعایت کنید؛ در این زمان بهترین حالت خوابیدن وضعیت جنینی می باشد:

 • به پشت دراز بکشید و به آرامی به پهلو بچرخید.
 • زانوی خود را به سینه بچسبانید و تنه خود را به سمت زانو ببرید.
 • به جهت برقراری تعادل هر چند ساعتی جهت پهلو را عوض کنید.

این حالت به این جهت توصیه می شود که دیسک ها همانند بالشتک نرم بین مهره ها قرار دارند، درد مزانی ایحاد می شود که این فضا به خوبی ایجاد نشود. خوابیدن به حالت جنینی فضای میان مهره را باز می کند.

روی شکم با قرارگیری یک بالشت زیر شکم بخوابید

البته ممکن است شنیده باشید که خوابیدن بر روی شکم موجب کمردرد می شود، البته که تا حدی درست است زیرا به گردن شما فشار وارد می شود، اما اگر می بینید که در این شرایط احساس بهتری دارید، می توانید به این صورت عمل کنید و در این شرایط ایرادی ندارد.

اما لازم است که در این حالت موارد زیر را رعایت کنید:

 • یک بالشت زیر لگن و شکم خود قرار دهید تا مقداری فشار از روی کمر شما برداشته شود.
 • بسته به احساسی که در این وضعیت دارید، می توانید هم بالشت زیر سر خود قرار دهید و هم ندهید.

از مزایا قرارگیری در این وضعیت این است که فضای میان دیسک شما پر می شود.

به پشت بخوابید و یک بالشت در زیر زانو قرار دهید

برای برخی از افراد خوابیدن به پشت بهترین حالتی است که می توانند داشته باشند. به این منظور:

 • به صورت صاف به پشت دراز بکشید.
 • یک بالشت را میان زانو قرار دهید و ستون فقرات را در حالت خنثی بگذارید، استفاده از بالشت بسیار مهم است زیرا موجب حفظ منحنی می شود.
 • همچنین می توانید یک حوله کوچک را در زیر منحنی قرار دهید تا پشتیبانی بیشتری از کمر شما بشود.

چرا این وضعیت را بیان کردیم؟ زیرا زمانی که شما به پشت قرار می گیرید وزن بدن به صورت موازی بین تمامی قسمت ها توزیع می شود و در وسیع ترین قسمت بدن پخش می شود. در نتیجه فشار کمتری بر روی نقاط حساس وارد می شود. همچنین در این حالت هم ترازی ستون فقرات و اندام های داخلی ایجاد می شود.

در حالت خم شده به پشت بخوابید

ممکن است برای برخی این موضوع ایجاد شود که راحت ترین وضعیت خوابیدن آن ها چرت زدن می باشد. اگر به خوابیدن بر روی صندلی عادت دارید، بهتر است از صندلی های قابل تنظیم استفاده کنید تا هم ترازی و پشتیبانی مناسبی داشته باشید.

در این وضعیت بین تنه و ران شما زاویه مناسبی ایحاد می شود و این وضعیت از ایجاد فشار بر روی ستون فقرات کم می کند.

چگونگی نشستن پس از جراحی دیسک کمر

کسانی که دیسک کمر دارند چگونه بنشینند

همان طور که در خصوص خوابیدن بیان کردیم که مهم ترین نکته هم ترازی ستون فقرات می باشد، برای نشستن نیز به همین صورت می باشد و لازم است که به هم ترازی ستون فقرات دقت بسیاری داشته باشید.

 • در خصوص نحوه نشستن زمانی که برای فیزیوتراپی مراجعه می کنید، بهترین نحوه آن به شما گفته می شود. با این حال در ادامه چند نکته را برای شما آورده ایم:
 • نشستن طولانی مدت برای شما اصلا مناسب نیست، پشت خود را به صورت صاف روی صندلی نگه دارید و شانه های خود را در سطح بالاتری از ستون فقرات نگه دارید.
 • زانو ها را در سطح باسن نگه دارید و اگر پشت میز نشسته اید، زانو ها را بالا تر از سطح باسن قرار دهید.
 • پاهای خود را به طور صاف روی زمین نگه دارید، اگر نمی توانید پای خود را به زمین برسانید یک زیرپایی در زیر پا قرار دهید.
 • به جهت راحتی بیشتر یک حوله یا بالشت را بین قوس کمر و صندلی بگذارید، این کار برای زمانی که در ماشین هستید هم مناسب است. اگر مجبور به نشستن طولانی مدت هستید حتما عضلات خود را هر از گاهی استراحت دهید.
 • بحتی اگر تمامی نکات را رعایت می کنید و کمر شما در راحت ترین حالت قرار دارد، بهترین کار این است که هر 20 تا 30 دقیقه از صندلی خود بلند شوید و حرکت کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با نحوه خوابیدن و نشستن پس از جراحی دیسک کمر آشنا کنیم. همان طور که مطالعه کردید بهترین وضعیت زمانی است که شما راحتی بسیاری داشته باشید و هیچ فشاری بر روی مهره های کمر وارد نشود. بنابراین خود را محدود به حرکات خاص نکنید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا