خبر

ایران و ترکیه همکاری های آبی را تقویت می کنند -مجله کلیک

 

ایران و ترکیه همکاری های آبی را تقویت می کنند

سخنگوی صنعت آب که صبح یکشنبه در یک پرس شرکت کرد، گفت: ایران و ترکیه در حال توسعه همکاری های آبی هستند و فضای بین دو طرف مثبت است.

تهران (ایران) – سخنگوی صنعت آب که صبح یکشنبه در یک پرس شرکت کرد، گفت: ایران و ترکیه همکاری‌های آبی را تقویت می‌کنند و فضای بین دو طرف مثبت است.

فیروز قاسم زاده سخنگوی صنعت آب ایران با اشاره به سفر اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، گفت: قول هایی از طرف ترکیه برای تشکیل کمیته های فنی برای حل مشکلات آب داده شده است.

قاسم زاده در ادامه فضای ایران و ترکیه در زمینه همکاری های آبی را مثبت خواند.

فیروز قاسم زاده پیش از این تاکید کرده بود که تنها قراردادی که ایران در سال های گذشته با ترکیه در خصوص سهم آب رودخانه ارس و پروژه جنوب شرقی آناتولی (GAP) امضا کرده است مربوط به یکی از شاخه های رودخانه ارس است که شامل یک آب کوچک است. اشتراک گذاری.

وی سپس با اشاره به سیلاب های اخیر در کشور که باعث افزایش آب ورودی سدها شده است، افزود: این میزان آب حدود 260 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه معمولاً وزش بادهای موسمی در ایران به جنوب یا جنوب شرق کشور می رسد، گفت: امسال حتی به استان البرز هم رسیده و این بارندگی های غیرمنتظره منجر به وقوع سیلاب های مرگبار شده است.

قاسم زاده ادامه داد: میزان بارندگی ها خوب بوده است به گونه ای که ورودی آب سدها 260 میلیون مترمکعب افزایش یافته است اما در ماه های آینده می توان این میزان را به درستی محاسبه کرد.

وی همچنین گزارش های مبنی بر آلودگی آب شرب را تکذیب کرد و گفت: هیچ سدی در اثر سیل آسیب ندیده است و ضمناً به سیستم های آب شرب آسیبی وارد نشده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو برنامه هایی برای مدیریت مصرف آب با استفاده از راهکارهای مختلف مانند افزایش قیمت آب برای مصرف بی رویه دارد.

قاسم زاده همچنین با بیان اینکه به زودی با افغانستان درباره سهم آب ایران مذاکره می شود، گفت: در سال آبی باید حدود 820 میلیون مترمکعب آب وارد ایران شود و در زمان خشکسالی این رقم کاهش می یابد اما امسال افغانستان تنها 4 میلیون متر مکعب  آب به سمت ایران آزاد کرده است.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا