سفر

کلوت شهداد کرمان، گرمترین سرزمین کویر روی زمین

کلوت شهداد که تاریخ آن به 6000 سال پیش باز می گردد، گفته می شود که پایتخت آراتا بوده است، سرزمینی باستانی که در اساطیر سومری ظاهر می شود. قدیمی ترین پرچم فلزی ایران به نام «پرچم شهداد» در منطقه کشف شده است.

 

کلوت چیست؟

کلوت ها – که به طور علمی یاردانگ نامیده می شود – اشکال طبیعی زمین هستند که در مقیاس بزرگ در سراسر بیابان ها در نقاط مختلف جهان مانند ایران، ایالات متحده، چاد، مصر و پرو شکل گرفته اند. یاردانگ‌ها برآمدگی‌های بادی حک شده‌ای هستند که در نهشته‌های دریاچه‌ای ایجاد شده‌اند. قدمت آنها به طور کلی به 20000 سال قبل می رسد.

 

بازگشت به کلوت شهداد

این منطقه که در دل کویر واقع شده، 80 کیلومتر عرض و 145 کیلومتر طول دارد. این منطقه بیش از 11000 متر مربع مساحت دارد و در قلب کویر لوت قرار دارد.

کلوت شهداد از دور شهر بزرگی را به یاد می آورد که آسمان خراش های زیادی در آن وجود دارد و به همین دلیل است که برخی از گردشگران خارجی از آن به عنوان «شهر شکار شده» یاد می کنند.

کلوت‌ها ناشناخته‌تر، خطرناک‌تر و افسانه‌ای‌تر از تپه‌های ماسه‌ای در شرق لوت هستند و تا به حال کسی از آنها عبور نکرده است. مطالبی که در این زمینه بیان شد، برخاسته از دیدگاه ها و مطالعات دانشمندان است.

 

کلوت شهداد کجاست؟

کلوت شهداد در ارتفاع 430 متری از سطح دریا واقع شده است. در شرق، در حدود 30 کیلومتری کویر لوت قرار دارد و به دشتی به نام تکاب مشرف است.

آدرس: استان کرمان، جاده شهداد، جاده سیرچ، جاده قدیم کرمان – بم

عصر کلوت شهداد

باستان شناسان اقلام مفرغی و سفالی زیادی در جنوب کلوت یافته اند. بررسی های کارشناسی اقلام کشف شده نشان می دهد که قدمت آنها به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد می رسد

نکته مهم این است که این اقلام در داخل سازندهای رسی و نمکی کویر لوت پیدا شده است، یعنی این منطقه در زمان های قدیم به بیابان تبدیل شده است و این احتمال وجود دارد که جامعه انسانی در آنجا به دلیل آب و هوا از بین رفته باشد. تغییر در منطقه

 

شهر باستانی ممکن است زیر جریان عظیم گل و نمک و گچ کویر مدفون و ویران شده باشد.

از گزارش های تاریخی جغرافی دانان چنین استنباط می شود که در گذشته تمدن های بزرگی در آنجا وجود داشته است.

 

ویژگی های کلوت شهداد

در منطقه ای به وسعت 30000 کیلومتر مربع در قلب کویر لوت زندگی وجود ندارد. این ادعا توسط لاشه دست نخورده گاوی که در صحرای لوت در زمستان 1987 یافت شد، که زیر آفتاب سوزان خشک شده بود، تأیید می شود.

پرویز کردوانی، جغرافی‌دان برجسته ایرانی و استاد کویرشناسی، کلوت شهداد را گرم‌ترین نقطه روی زمین دانست. در سال 2005، ناسا اعلام کرد که دمای این منطقه 70 درجه سانتیگراد است. این منطقه در میان زمین شناسان به عنوان یکی از «قطب های حرارتی زمین» شناخته می شود.

 

زندگی گیاهی

با حرکت از کوه های سیرچ به سمت کلوت ها، پوشش گیاهی زنده کاهش می یابد.

در طول مسیرها درختان گزنه به صورت پراکنده دیده می شوند. در لبه های کلوت ها بوته های گزنه روی گلدان های شنی طبیعی دیده می شود که به آنها نبکا می گویند.

در مسیرهای منتهی به کلوت ها، بوته های پراکنده گون دیده می شود. با حرکت بیشتر به داخل کلوت، بوته ها محو می شوند.

از ناحیه بیابانی کلوت به سمت شرق، داخل چاله کلوت ها و خود کلوت ها پوشش گیاهی وجود ندارد.

 

مکان های دیدنی در کلوت شهداد

رود شور تنها رودخانه دائمی است که در اعماق کویر لوت جریان دارد و در طول سال پر آب است. این رودخانه که یکی از نمک‌ترین رودخانه‌های جهان است و بیشترین مواد معدنی را در خود جای داده است، در فاصله تقریبی 200 کیلومتری جنوب شرقی نزدیک شهداد می‌گذرد و سپس در منطقه‌ای به نام چاله معدن نمک آرام می‌گیرد.

چند ضلعی ها: چندضلعی ها یکی دیگر از پدیده های اطراف کلوت های شهداد هستند. اشکال شش ضلعی نمک که در بیابان تشکیل شده است به چند ضلعی معروف است که در اطراف دریاچه نمک دیده می شود.

تخت نمک: در کویر شهداد نمکزاری به وسعت 100 هکتار با ساختارهای تخم مرغی شکل وجود دارد که در هیچ کجای دنیا مشابه آن را نمی توان یافت.

 

تفریحات در کلوت شهداد

کلوت شهداد مانند هر مقصد کویری دیگری طیف منحصر به فردی از گزینه های تفریحی را به بازدیدکنندگان ارائه می دهد:

ماجراهای خارج از جاده: یکی از هیجان انگیزترین فعالیت ها در کویر رفتن به یک ماجراجویی خارج از جاده است. شما همچنین می توانید وسایل نقلیه خارج از جاده را اجاره کنید تا خودتان رانندگی کنید.

چهار چرخه: دوچرخه های چهارچرخ یکی از محبوب ترین وسایل تفریحی در کویر و ساحل هستند.

تماشای آسمان شب: علاقه مندان به ستاره شناسی می دانند که آسمان دسر در شب یکی از شفاف ترین آسمان ها برای رصد ستارگان است. چه آماتور باشید و چه حرفه ای، می توانید در سفر به کلوت شهداد از آسمانی پر از قطرات کوچک نور لذت ببرید. همچنین مکان معروفی برای تماشای طلوع یا غروب خورشید است.

 

عکاسی: کلوت های منطقه با فرم های نامتعارف خود از بهترین ها برای عکاسی هستند. ترکیب قهوه ای ماسه ها و آبی آسمان بر جذابیت تصاویر می افزاید.

سافاری: اگر زیاد اهل پیاده‌روی نیستید اما می‌خواهید از مناطق بیابانی کلوت شهداد دیدن کنید، می‌توانید از یک تور سافاری استفاده کنید که در آن افراد آشنا به شما اطراف را نشان می‌دهند.

تصاویر بیشتر از کلوت شهداد کرمان

عکس های زیبای زیر توسط میزان آنلاین گرفته و منتشر شده است:

بهترین زمان برای بازدید از کلوت شهداد

با توجه به دمای بالای منطقه، بازدید از کلوت شهداد در فصل گرم سال بسیار سخت خواهد بود. اما اگر در پاییز یا زمستان یا ابتدای بهار به این شهر سفر کنید، بهترین کار است.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا