خبر

به روز رسانی زنده: “عملیات ویژه” روسیه در اوکراین. روز 195

 

دیده بان هسته ای سازمان ملل متحد با استناد به اطلاعات ارائه شده از سوی اوکراین اعلام کرد، خط برق پشتیبان تامین کننده نیروگاه زاپوریژژیا (ZNPP) تحت کنترل روسیه در اوکراین به عمد برای خاموش کردن آتش قطع شده است، اما آسیبی ندیده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ZNPP به دریافت برق مورد نیاز برای ایمنی از تنها رآکتور خود ادامه می‌دهد.»

وی افزود: «اوکراین به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داد که پس از خاموش شدن آتش، این خط پشتیبان دوباره وصل خواهد شد».


مشاور رئیس‌جمهور از اوکراینی‌های ساکن در سرزمین‌های اشغالی خواست تا پناهگاه‌هایی را آماده کنند

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس جمهور اوکراین از ساکنان سرزمین های اشغالی موقت و کریمه تحت اشغال روسیه خواسته است که پناهگاه های بمب آماده کنند و آب آشامیدنی ذخیره کنند.

پودولیاک در توییتر نوشت: از ساکنان سرزمین‌های اشغالی از جمله شبه جزیره کریمه می‌خواهیم که توصیه‌های مقامات را در خلال اقدامات خلع اشغالگر رعایت کنند.


نخست وزیر اوکراین از اتحادیه اروپا تسلیحات بیشتری می خواهد و عرضه گاز ارائه می دهد

دنیس شمیحال، نخست وزیر اتحادیه اروپا از اتحادیه اروپا خواسته است که تسلیحات و تجهیزات بیشتری برای کمک به اوکراین در مبارزه با تهاجم روسیه فراهم کند.

شمیحال در گفتگو با خبرنگاران در بروکسل گفت: ما به سلاح های مدرن تری مانند دفاع هوایی، دفاع موشکی و دفاع کشتی نیاز داریم.

او افزود که اوکراین به هواپیما و خودروهای زرهی بیشتری نیاز دارد زیرا هیچ نشانه ای وجود ندارد که روسیه مایل به پایان دادن به جنگ خود باشد.

شمیحال پیشنهاد کرد که اوکراین می تواند گاز را به اتحادیه اروپا تحویل دهد تا بحران انرژی را کاهش دهد که قیمت ها را به سطوح بی سابقه ای رسانده است.

شمیحال افزود: ما می توانیم تا حد زیادی جایگزین واردات روسیه شویم.

در همین حال، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بدون توجه به «هر تهدید، هر باج‌گیری» که ممکن است از سوی روسیه وارد شود، متعهد به حمایت مستمر اتحادیه از کیف شد.

به گزارش رویترز، بورل گفت: «ما حمایت های سیاسی، مالی، بشردوستانه و نظامی خود را تا زمانی که طول بکشد و تا آنجا که لازم باشد، ارائه خواهیم کرد».


روسیه بازیگران آمریکایی بن استیلر و شان پن را به دلیل انتقاد از جنگ اوکراین تحریم کرد

روسیه بن استیلر و شان پن بازیگران آمریکایی را در واکنش به انتقاد علنی آنها از جنگ مسکو علیه اوکراین تحریم کرد.

وزارت امور خارجه بازیگران هالیوودی را در فهرست جدیدی شامل ۲۵ شهروند آمریکایی – عمدتاً سیاستمداران، مقامات تجاری و مدیران صنعتی – قرار داد که آنها را تحت تحریم و ممنوعیت ورود به روسیه قرار داده بود.

تحریم ها همچنین هرگونه دارایی روسیه را که افراد حاضر در فهرست دارند مسدود می کند و شهروندان روس را از تجارت با آنها منع می کند.

استیلر و پن از حامیان سرسخت اوکراین در این درگیری بوده‌اند و با رئیس‌جمهور ولدیمیر زلنسکی در نمایش‌های حمایتی بلندپایه ملاقات کرده‌اند.

در یک نشست تلویزیونی در کیف در ژوئن، استیلر به زلنسکی گفت: “شما قهرمان من هستید.”

برنده دو جایزه اسکار، پن در اوکراین در حال ضبط یک مستند بود که روسیه در 24 فوریه به آن حمله کرد.

او از آن زمان حامی زلنسکی بوده است و در ماه ژوئن برای دیدار با رهبر اوکراین به اوکراین بازگشت. پن همچنین از بوچا و ایرپین در نزدیکی کیف، مکان‌هایی که نیروهای روسی علیه غیرنظامیان جنایت کرده‌اند، بازدید کرد.

این فهرست همچنین شامل جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا، چهار معاون وزیر بازرگانی و شش سناتور آمریکایی بود.


راکتور کار نهایی در نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia قطع شد: اپراتور انرژی اوکراین

اپراتور دولتی انرژی Energoatom گفت که راکتور کار نهایی در نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia روز دوشنبه پس از گلوله باران روسیه که خطوط برق را مختل کرد، از شبکه اوکراین قطع شد.

تاسیسات شش رآکتوری در جنوب اوکراین، که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است، در ماه مارس توسط مسکو تصرف شد، اما هنوز توسط کارکنان اوکراینی اداره می شود.

انرژی اتم در بیانیه ای در تلگرام اعلام کرد: امروز در اثر آتش سوزی ناشی از گلوله باران، خط انتقال (آخرین کار) قطع شد.

وی افزود: «در نتیجه واحد (راکتور) شماره 6 که در حال حاضر نیازهای خود (نیروگاه) را تامین می کند، تخلیه و از شبکه قطع شد.

آلمان گالوشچنکو، وزیر انرژی اوکراین در فیس بوک نوشت: اوکراین به دلیل درگیری در اطراف ایستگاه قادر به تعمیر خطوط برق نیست.

وی گفت: “هرگونه تعمیر خطوط برق در حال حاضر غیرممکن است – جنگ در اطراف ایستگاه جریان دارد.”

گالوشچنکو شکایت کرد که گلوله باران مجدد به زودی پس از آن که اکثر بازرسان ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیروگاه را ترک کردند، اصابت کرد.

وی افزود: به محض خروج ماموریت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا، این ایستگاه بار دیگر قطع شد.

کیف و مسکو یکدیگر را به خطر یک فاجعه هسته‌ای سرزنش کرده‌اند، زیرا قلمرو نیروگاه در ماه گذشته مرتباً گلوله باران شده است.


کاخ سفید در مورد تعطیلی نورد استریم 1: روسیه از انرژی به عنوان سلاح استفاده می کند

یک مقام کاخ سفید روسیه را پس از توقف پمپاژ گاز از طریق خط لوله نورد استریم 1 به استفاده از انرژی به عنوان “سلاح” متهم کرد و گفت تحریم های آمریکا بر مسکو مانع از فعالیت مسیر اصلی تامین به اروپا نمی شود.

به گزارش رویترز، این مقام گفت: «روسیه از انرژی به عنوان سلاح استفاده می کند و تصمیم دارد خط لوله را ببندد.

“ایالات متحده و اروپا برای اطمینان از وجود منابع کافی با یکدیگر همکاری کرده اند. در نتیجه این تلاش ها، ذخیره گاز اروپا تا فصل بحرانی گرمایش زمستانی پر خواهد شد. این مقام افزود: کارهای بیشتری برای انجام دادن داریم.

روسیه تحریم های “غرب جمعی” را به دلیل ایجاد مشکلات عرضه گاز مقصر دانست.


با تشدید بحران انرژی روسیه، سهام اروپا، یورو سقوط کرد

سهام اروپا روز دوشنبه سقوط کرد و یورو به دلیل ترس از بحران انرژی به پایین ترین حد دلار در 20 سال اخیر رسید، پس از اینکه روسیه اعلام کرد جریان گاز به آلمان و عملا بیشتر قاره را از سر نمی گیرد.

قیمت گاز طبیعی تقریباً یک سوم افزایش یافت، در حالی که نفت به رشدهای قوی افزود زیرا سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش به رهبری روسیه در نشست روز دوشنبه تصمیم گرفتند تولید نفت خام را کاهش دهند تا قیمت‌ها افزایش یابد. خبرگزاری گزارش داد.

بحران سریع گاز اروپا باعث شد سهام فرانکفورت قبل از کاهش زیان بیش از 3 درصد سقوط کند، در حالی که پاریس در یک مرحله 2 درصد سقوط کرد.

بحران گاز همچنین پوند را تحت تاثیر قرار داد که به 1.1444 دلار به پایین ترین حد پس از همه گیری رسید، در حالی که یورو به 0.9878 دلار سقوط کرد که پایین ترین سطح از دسامبر 2002 است.

واحد مشترک منطقه یورو از ابتدای سال تا کنون حدود 13 درصد در برابر دلار سقوط کرده است که همچنین تحت تأثیر انقباض پولی تهاجمی فدرال رزرو ایالات متحده قرار گرفته است.

غول گاز دولتی گازپروم اواخر روز جمعه اعلام کرد که خط لوله کلیدی نورد استریم برای مدت نامعلومی بسته خواهد ماند و دلیل آن نشت گاز است.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا