خبر

روسیه می گوید پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا مانعی برای توافق نهایی هسته ای نیست

میخائیل اولیانوف، رئیس هیئت روسیه در مذاکرات در شهر وین پایتخت اتریش در پیامی توئیتری نوشت: «در واقع، هیچ موضوعی در پاسخ ایران وجود ندارد که بتواند مانعی جدی بر سر راه رسیدن به توافق باشد. در روز دوشنبه.

وی بار دیگر بر نقش مهم اراده سیاسی طرف های مذاکره کننده در دستیابی به توافق نهایی بر سر احیای توافق هسته ای موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تاکید کرد.

این دیپلمات ارشد روسیه افزود: «نتیجه مذاکرات #وین منحصراً به اراده سیاسی کشورهای شرکت کننده بستگی دارد.

توئیت اولیانوف پس از آن منتشر شد که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در اوایل روز جاری اعلام کرد که تهران منتظر پاسخ رسمی از سوی ایالات متحده است.

ایران در پاسخ به هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا، موضوعات جدیدی که مانع توافق و نتیجه‌گیری مذاکرات باشد، مطرح نکرده است. کنعانی در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود اظهار داشت: هیچ خواسته جدیدی وجود ندارد… احزاب دیگر برای گرفتن امتیاز بیشتر از تبلیغات استفاده می کنند.

ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در ماه می 2018 این توافق را رها کرد و تحریم های یکجانبه ای را که این توافق لغو کرده بود، بازگرداند.

گفت‌وگوها برای نجات این توافق در آوریل سال گذشته در شهر وین، پایتخت اتریش، ماه‌ها پس از اینکه جو بایدن جانشین ترامپ شد، با هدف بررسی جدیت واشنگتن در پیوستن مجدد به این توافق و رفع تحریم‌های ضدایرانی آغاز شد.

علیرغم پیشرفت قابل توجه، بلاتکلیفی و تعلل ایالات متحده باعث وقفه های متعدد در مذاکرات ماراتن شد.

گفت‌وگوهای فشرده چهار روزه بین نمایندگان ایران و پنج طرف باقی‌مانده در برجام در 8 آگوست با متن اصلاح شده پیشنهادی اتحادیه اروپا روی میز به پایان رسید.

ایران در 15 اوت، یک هفته پس از پایان آخرین دور مذاکرات، پاسخ خود را به پیش نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا ارائه کرد. تهران پس از ارائه پاسخ خود از واشنگتن خواست تا برای دستیابی به توافق “واقع گرایی و انعطاف پذیری” نشان دهد.

با این حال، تقریبا ده روز طول کشید تا دولت بایدن پاسخ خود را به نظرات ایران در مورد پیش نویس اتحادیه اروپا ارائه کند.

مشاور مذاکره‌کنندگان ایرانی در مذاکرات وین روز یکشنبه خاطرنشان کرد که اگر ایالات متحده و متحدان اروپایی‌اش «پای خود را نمی‌کشیدند» ماه‌ها پیش می‌توانست بر سر احیای برجام توافقی حاصل شود.

«اگر ایالات متحده و E3 پای خود را در وین نمی‌کشیدند، ممکن بود ماه‌ها پیش توافقی صورت بگیرد. محمد مرندی در توییتر نوشت: متن فعلی خیلی وقت پیش قابل دستیابی بود.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا