خبر

“عملیات ویژه” روسیه در اوکراین. روز 190

مقامات آمریکایی: روسیه با کمبود “شدید” پرسنل نظامی مواجه است

دو مقام آمریکایی به سی ان ان گفتند که ایالات متحده بر این باور است که روسیه با کمبود «شدید» پرسنل نظامی در اوکراین مواجه است و به دنبال راه های جدیدی برای افزایش سطح نیروهای خود است.

ارتش روسیه از کمبود شدید نیروی انسانی در اوکراین رنج می برد. ما معتقدیم که وزارت دفاع روسیه (MOD) به دنبال استخدام نیروهای قراردادی برای جبران این کمبود پرسنل است، از جمله با اجبار سربازان مجروح برای ورود مجدد به جنگ، جذب پرسنل از شرکت‌های امنیتی خصوصی و پرداخت پاداش به سربازان وظیفه. یک مقام آمریکایی به سی ان ان گفت.

آخرین ارزیابی ایالات متحده بر اساس اطلاعات کاهش یافته است و توسط دو مقام آمریکایی به CNN تایید شده است. این آخرین تلاش دولت بایدن برای کاهش رتبه و انتشار عمومی یافته های اطلاعاتی در مورد تلاش های جنگی روسیه است.

این مقامات همچنین گفتند که ایالات متحده «گزارش‌های معتبری» دارد مبنی بر اینکه وزارت دفاع روسیه «احتمالاً شروع به استخدام مجرمان محکوم در اوکراین در ازای عفو و غرامت مالی خواهد کرد».

مانند انتشار قبلی اطلاعات کاهش رتبه، مقامات جزئیات بیشتری در مورد اطلاعات پشت این ارزیابی ها ارائه نکردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هفته گذشته به ارتش دستور داد تعداد سربازان خود را 137000 نفر افزایش دهد، اگرچه مشخص نیست که وزارت دفاع روسیه چگونه قصد دارد به این هدف برسد.

پنتاگون در اوایل ماه جاری تخمین زد که حدود 80000 سرباز روسی در جریان جنگ اوکراین کشته یا زخمی شده اند.


جنگ آمریکا با اوکراین قبل از حمله متقابل: منابع

چندین مقام آمریکایی و غربی و منابع اوکراینی به سی ان ان گفتند که در تدارک ضد حمله کنونی اوکراین، ایالات متحده از کیف خواست که عملیات را هم از نظر اهداف و هم از نظر جغرافیایی محدود نگه دارد تا از طولانی شدن بیش از حد و گرفتار شدن در چندین جبهه جلوگیری کند.

منابع گفتند که این گفتگوها شامل درگیر شدن در “جنگ بازی” با کیف بود – تمرینات تحلیلی که برای کمک به نیروهای اوکراینی در درک سطوح نیروی لازم برای موفقیت در سناریوهای مختلف مورد نیاز است.

مقامات ایالات متحده و اوکراین در هفته‌های اخیر، اوکراینی‌ها در ابتدا در حال بررسی یک ضد حمله گسترده‌تر بودند، اما ماموریت خود را در هفته‌های اخیر به جنوب، در منطقه خرسون محدود کردند.

سرتیپ سخنگوی پنتاگون ژنرال پت رایدر به سی‌ان‌ان گفت: «ایالات متحده گفت‌وگوهای معمول نظامی با نظامی در سطوح مختلف با اوکراین دارد. ما در مورد جزئیات آن تعاملات اظهار نظر نخواهیم کرد. به طور کلی، ما اطلاعاتی را در اختیار اوکراینی‌ها قرار می‌دهیم تا به آن‌ها کمک کنیم تا تهدیداتی را که با آن مواجه هستند بهتر درک کنند و از کشورشان در برابر تجاوز روسیه دفاع کنند. در نهایت، اوکراینی‌ها در حال اتخاذ تصمیم‌های نهایی برای عملیات خود هستند.»

مقامات می گویند که آنها بر این باورند که اکنون برابری بیشتری بین ارتش اوکراین و روسیه وجود دارد. اما مقامات غربی در مورد برچسب زدن عملیات نوپای اوکراین – که به نظر می‌رسید از روز دوشنبه در استان جنوبی خرسون آغاز شد – یک «ضدحمله واقعی» تردید داشتند.

منابع آگاه به آخرین اطلاعات به سی ان ان گفتند که اوکراین تا چه حد در بازپس گیری سرزمین های از دست رفته موفق خواهد بود، همچنان یک سوال باز است. مقامات اوکراینی قبلاً اعلام کرده اند که این حمله احتمالاً یک عملیات آهسته خواهد بود و هوای سرد زمستانی و سپس گل و لای اوایل بهار در راه است که هر دو می توانند باعث توقف در جنگ شوند.


یک مقام آمریکایی: کمک های امنیتی بیشتر برای اوکراین در روزهای آینده اعلام خواهد شد

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت که انتظار می رود در روزهای آینده اعلامیه دیگری درباره کمک نظامی به اوکراین ارائه شود.

ما … بیش از 13 میلیارد دلار کمک امنیتی به نیروهای مسلح اوکراین متعهد شدیم و به انجام آن ادامه خواهیم داد. و در روزهای آتی اعلامیه هایی مبنی بر کمک های امنیتی آینده وجود خواهد داشت.» او به خبرنگاران گفت.

این امر پس از آن صورت می گیرد که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، چهارشنبه گذشته 2.98 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین اعلام کرد. یک مقام شورای امنیت ملی به سی ان ان گفت که ایالات متحده از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، حدود 13 میلیارد دلار کمک نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

این مقام گفت که از آغاز جنگ، ایالات متحده 7 میلیارد دلار کمک بلاعوض برای حمایت مستقیم بودجه و بیش از 1.5 میلیارد دلار کمک بشردوستانه برای اوکراین و پناهندگان اوکراینی ارائه کرده است.


وزیر انرژی اوکراین از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواست تا شرایط امنیتی نیروگاه هسته ای را در نظر بگیرد

وزیر انرژی اوکراین، هرمان هالوشنکو، می گوید امیدوار است که ماموریت آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در نیروگاه هسته ای زاپوریژژیا فراتر از مسائل فنی باشد و تهدیدات امنیتی در این نیروگاه را بررسی کند.

نیروگاه هسته ای – بزرگترین نیروگاه در اروپا – توسط نیروهای روسی اشغال شده است اما عمدتا توسط تکنسین های اوکراینی اداره می شود.

هالوشنکو روز چهارشنبه در تلویزیون اوراین گفت: “ما امیدواریم که نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی دید کمی گسترده تر از وضعیت داشته باشند. به عنوان مثال، علاوه بر عملکردهای صرفاً فنی، مأموریت باید تهدیدات امنیتی ناشی از حضور نیروهای مسلح در تأسیسات هسته‌ای، وجود سلاح و تجهیزات سنگین در خود بلوک‌ها و استخراج معادن را نشان دهد. در واقع موارد زیادی وجود دارد که باید از نظر تأثیر آنها بر ایمنی هسته ای مورد ارزیابی قرار گیرند.

وی افزود که متخصصان آژانس بین المللی انرژی اتمی «واقعاً حرفه ای» هستند و امیدوار است هیچ فشار یا دستکاری سربازان روسی بر کار آنها تأثیری نداشته باشد.

هالوشچنکو تکرار کرد که از دیدگاه اوکراین، نتایج کلیدی این ماموریت باید خلع اشغال نیروگاه، بازگرداندن آن به کنترل کامل اوکراین و غیرنظامی کردن منطقه اطراف نیروگاه باشد.


روسیه به اتحادیه اروپا درباره عواقب تعلیق توافقنامه روادید هشدار داد

به گزارش خبرگزاری دولتی ریانووستی، روسیه روز چهارشنبه به اتحادیه اروپا درباره عواقب ناشی از اقدام این اتحادیه برای تعلیق کامل توافقنامه تسهیل روادید بین اتحادیه اروپا و روسیه هشدار داد.

«نقض، دور زدن یا خروج اتحادیه اروپا از توافقنامه تسهیل روادید با روسیه بدون عواقب باقی نخواهد ماند. الکساندر گروشکو معاون وزیر خارجه روسیه به خبرگزاری گفت: ما خودمان تصمیم خواهیم گرفت که آیا اقدامات متقارن، نامتقارن یا چیزی که اتحادیه اروپا انتظارش را ندارد، خواهد بود.

وی افزود: “اگر بروکسل تصمیم گرفت دوباره به پای خود شلیک کند، انتخاب آنهاست.”

پس از نشست غیررسمی دو روزه در پراگ، وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز چهارشنبه به اجماع سیاسی برای تعلیق کامل توافقنامه تسهیل روادید بین اتحادیه اروپا و روسیه دست یافتند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که این تصمیم “تعداد ویزاهای جدید صادر شده توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد” با توجه به اینکه این روند دشوارتر و طولانی تر می شود.

ویزا قبلاً به برخی از دسته‌های اتباع روسیه محدود شده بود.

بورل خاطرنشان کرد که این یک متن قانونی نیست، بلکه فقط یک توافق سیاسی است.


اوکراین به سلاح های سنگین بیشتری نیاز دارد: بریتانیا

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا که نامزد نخست وزیری است، گفت که اوکراین برای مقابله با روسیه به MLRS و سلاح های سنگین بیشتری نیاز دارد.

فدراسیون روسیه پیش از این به دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین یادداشتی به کشورهای ناتو ارسال کرده بود. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که هر محموله ای که حاوی تسلیحات برای اوکراین باشد به یک هدف قانونی برای روسیه تبدیل خواهد شد. وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه اعلام کرد که کشورهای ناتو با ارسال سلاح به اوکراین «با آتش بازی می‌کنند». دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور فدراسیون روسیه خاطرنشان کرد که پمپاژ اوکراین با تسلیحات از غرب به موفقیت مذاکرات روسیه و اوکراین کمک نمی کند و تأثیر منفی خواهد داشت.

تراس در سخنرانی‌های انتخاباتی اخیر خود در این باره گفت: «اوکراین به سلاح‌های سنگین‌تر بیشتر (MLRS) برای مبارزه مؤثر با روسیه نیاز دارد. لندن، پخش در کانال یوتیوب از آفتاب روزنامه

علاوه بر این، به نظر او، انگلستان همچنین باید تحریم های ضد روسیه بیشتری را اعمال کند.

تراس همچنین افزود که اگر در انتخابات پیروز شود، اولین تماس او گفتگو با او خواهد بود ولودیمیر زلنسکی، او همچنین سعی خواهد کرد بازدید کند کیف در اسرع وقت.

رئیس دفاع آلمان هشدار داد که قدرت نظامی روسیه را دست کم نگیرید

رئیس دفاع آلمان هشدار داد که غرب نباید قدرت نظامی مسکو را دست کم بگیرد و گفت: روسیه می‌تواند در صورت تمایل، جبهه دوم را باز کند.

ژنرال ابرهارد زورن، بالاترین مقام نظامی، گفت: «بخش عمده ای از نیروهای زمینی روسیه ممکن است در حال حاضر در اوکراین مستقر باشند، اما، با این حال، ما نباید پتانسیل نیروهای زمینی روسیه را برای افتتاح صحنه دوم جنگ دست کم بگیریم. از بوندسوهر، در مصاحبه ای به رویترز گفت.

وی افزود: علاوه بر ارتش، روسیه نیروی دریایی و هوایی نیز در اختیار دارد، وی افزود: «بیشتر نیروی دریایی روسیه هنوز در جنگ با اوکراین مستقر نشده است و نیروی هوایی روسیه نیز همچنان پتانسیل قابل توجهی دارد که این موضوع را به همراه دارد. تهدیدی برای ناتو نیز هست.»

زورن که قبل از شروع حمله اوکراین در جنوب صحبت می کرد، تاکید کرد که روسیه همچنان ذخایر قابل توجهی دارد.

ژنرال ادامه داد: «در رابطه با ارتش خود، روسیه به خوبی قادر است درگیری را در منطقه گسترش دهد.

زورن با اشاره به وضعیت نظامی در اوکراین گفت که پویایی حمله روسیه کند شده است اما روسیه همچنان به طور پیوسته به جلو فشار می آورد.


استونی قصد دارد در عرض چند هفته جلوی ورود بیشتر روس‌ها به این کشور را بگیرد

اورماس رینسالو، وزیر امور خارجه استونی اعلام کرده است که در صورت امکان با شرکای منطقه‌ای خود، در صورت امکان، از ورود بیشتر روس‌ها به این کشور ظرف چند هفته جلوگیری کند.

رینسالو به رویترز در پراگ گفت: «این کار کمی طول می‌کشد، اما من فکر می‌کنم زمان‌بندی نیز با نگاه کردن به تعداد زیادی از شهروندان روسی که وارد می‌شوند، حیاتی است.

این اظهارات وزیر پس از آن بیان شد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفتند که اخذ ویزا برای روس‌ها برای سفر به این اتحادیه را گران‌تر و پیچیده‌تر کنند، اما از موافقت با ممنوعیت روادید اتحادیه اروپا که اوکراین و چندین کشور عضو خواستار آن بودند، ناکام ماندند.

با این حال، مشخص نیست که استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان و فنلاند که دارای مرزهای زمینی با روسیه هستند، چه اقدامات یکجانبه ای می توانند برای محدود کردن دسترسی بازدیدکنندگان روسی انجام دهند.

رینسالو گفت که استونی از طریق همکاری و بر اساس “صلاحیت ملی ما بر اساس امنیت ملی” راه حلی در منطقه خود پیدا خواهد کرد.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا