پزشکی

چه چیزی میخواهید بدانید

 

آیا یک ماجراجویی در جنگل باعث خارش پوست شما شد؟ علت را کشف کنید (و چه باید کرد).

تازه برگشتی از یک پیاده روی نیروبخش در جنگل. روز گرم بود، پس شلوارک و تی شرت پوشیدی. اکنون، ساعاتی بعد، متوجه بثورات پوستی روی پاهای خود می شوید. قرمز است، شروع به تورم کرده است و پسر خارش می کند.

مقصر؟ به احتمال زیاد: پیچک سمی، بلوط سمی یا سماق سمی. Katlein França، MD، Ph.D.، متخصص پوست از دپارتمان پوست و جراحی پوستی دکتر فیلیپ فراست در دانشگاه سیستم بهداشتی میامی در میامی، می گوید: “آنها بسیار شبیه بثورات هستند.” “تمایز بالینی بین این سه مورد دشوار است.”

این منطقی است، زیرا هر سه گیاه اعضای یک جنس به نام Toxicodendron هستند، و همه آنها حاوی یک رزین گیاهی بسیار آلرژی زا هستند: اوروشیول، شایع ترین علت درماتیت آلرژیک – به نام بثورات پوستی – در ایالات متحده. سباستین لیقوانی، متخصص آلرژی در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک می گوید، روغن بی رنگ موجود در میوه، برگ، ساقه و ریشه گیاه است.

و واقعاً دور و بر می شود. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) یک یا چند مورد از این گیاهان را می توان در هر ایالت به جز هاوایی و آلاسکا یافت. دکتر لیقوانی می گوید که هر سال بین 10 تا 50 میلیون آمریکایی به درمان راش پیچک سمی نیاز دارند. او می‌گوید: «واکنش‌های پیچک سمی می‌تواند از یک بثورات خارش‌دار خفیف تا واکنش‌های تاول‌زای شدید که نیاز به درمان دارویی دارد و ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا فروکش کند، متفاوت باشد.

علائم راش سمی پیچک

پس به خارشی که بعد از قدم زدن در جنگل ایجاد کردید برگردید. اینها برخی از رایج ترین علائمی هستند که به شما می گویند که آیا بثورات شما ممکن است توسط پیچک سمی یا یکی از پسرعموهای آن ایجاد شده باشد:

 • تاول
 • خارش
 • پوست برجسته پف می کند
 • سرخی
 • تورم

اگر گیاه را به عنوان بخشی از آتش سوزی، مثلاً پاکسازی با قلم مو، و استنشاق سم از طریق دود، گیاه را به عنوان بخشی از آتش سوزی کنید، روغن اوروشیول که مسئول ایجاد جوش های پوستی است نیز می تواند باعث مشکل در تنفس شود. دکتر فرانچا می گوید: «این باعث مشکلات تنفسی و تحریک ریه ها می شود و این تحریک می تواند شدید باشد. اگر این اتفاق افتاد، به اورژانس مراجعه کنید. طبق کلینیک کلیولند، استنشاق ممکن است منجر به بثورات در مجاری بینی، دهان و گلو شود. این نیز نیاز به مراقبت فوری دارد.

راش سمی پیچک چگونه است؟

دکتر فرانچا توضیح می دهد که بثورات ناشی از این گیاهان اغلب به صورت خطوط یا رگه هایی روی پوست ظاهر می شوند که نشان دهنده محل تماس شما با برگ های گیاه است. با این حال، بسته به نحوه تماس شما با اوروشیول یا اگر یک ناحیه از پوست خود را همراه با بثورات خارش کرده اید، سپس ناحیه دیگری را لمس کنید، می توانند پخش شوند. شدت بثورات شما به میزان حساسیت به روغن (تقریباً همه حداقل کمی آلرژی دارند) و همچنین میزان اوروشیول که روی پوست شما وارد می شود بستگی دارد.

شایان ذکر است که ایجاد بثورات مستلزم این نیست که خودتان گیاه را لمس کنید. روغنی که باعث ایجاد آن می‌شود می‌تواند روی لباس‌های شما یا روی پوست حیوان خانگی شما یا ابزار باغبانی جمع‌آوری شود و در تماس با آن چیزها روغن را به پوست شما منتقل می‌کند، جایی که ممکن است بثورات ایجاد شود. در واقع هر چیزی که با گیاه در تماس باشد می تواند آلوده شود. دکتر فرانچا می گوید: «اگر شسته نشود، روغن می تواند ماه ها یا سال ها روی سطوح باقی بماند. اگر پوست شما چیزی آلوده را لمس کند، می توانید منتظر بثورات پوستی باشید. (با این حال، شایان ذکر است که بثورات پیچک سمی خود مسری نیست و نمی تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند.)

نحوه درمان راش پیچک سمی یا بلوط

درمان پیچک سمی به شدت بثورات بستگی دارد. دکتر فرانچا می گوید، ممکن است با استفاده از لوسیون کالامین یا کرم های هیدروکورتیزون بدون نسخه، خارش را تسکین دهید. درمان های دیگری نیز وجود دارد که می توانید در خانه امتحان کنید. دکتر لیقوانی که توصیه می‌کند برای به حداقل رساندن خارش زودتر به پزشک مراجعه کنید، می‌گوید: اقدامات تسکین‌دهنده‌ای که می‌تواند مفید باشد شامل حمام بلغور جو دوسر، کمپرس‌های خنک، مرطوب و قابض‌های موضعی است.

او توضیح می دهد: «به طور کلی، من مداخله پزشکی زودهنگام را توصیه می کنم، زیرا بثورات بدون درمان اولیه می توانند شدیدتر و طولانی تر شوند. اکثر بیماران مبتلا به بثورات خفیف تا متوسط ​​از استفاده زودهنگام استروئید موضعی با قدرت بالا سود می برند که نیاز به نسخه پزشک دارد.

چه زمانی برای راش سمی پیچک به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر چند ساعتی در خانه بوده اید، داروهای DIY بالا را امتحان کرده اید، و بثورات پوستی شما بدتر به نظر می رسد و احساس خارش بیشتری دارید، ممکن است به پزشک مراقبت های اولیه خود مراجعه کنید. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده است:

 • شما در حال خارش هستید و هیچ چیزی که امتحان کرده اید حال شما را بهتر نمی کند.
 • بثورات شما شدید و/یا گسترده است.
 • خارش بدتر می شود یا شما را در شب بیدار نگه می دارد.
 • شما با تب پایین می آیید یا اگر چرک یا دلمه زرد روی بثورات ایجاد می شود که همه اینها نشانه عفونت هستند.
 • بثورات به چشم ها، دهان یا ناحیه تناسلی شما سرایت می کند.
 • مشکل تنفس، مشکل در بلع یا ورم پلک هایتان دارید. دکتر فرانچا توصیه می کند که این زمان برای جستجوی مراقبت های اورژانسی است.

متأسفانه، هیچ درمان سریعی برای بثورات پیچک سمی وجود ندارد، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که تاول ها و خارش ها برای مدتی همراه شما باشند. کارشناسان دو تا سه هفته قبل از برطرف شدن آن تخمین می زنند. با توجه به ناخوشایند بودن چنین بثورات، بهتر است در وهله اول از بروز آن اجتناب کنید. بیایید در مورد چگونگی صحبت کنیم.

جلوگیری از راش پیچک سمی

ابتدا باید بدانید که گیاهان چگونه هستند تا از آنها دوری کنید. تصاویر هر کدام را در اینترنت جستجو کنید و آنها را به خوبی مطالعه کنید.

پویسون پیچک چگونه به نظر می رسد

این گیاه می تواند به صورت درختچه یا تاک رشد کند. هر یک از برگ های آن دارای سه برگچه براق است که دارای لبه های صاف یا دندانه دار هستند. برگها در بهار قرمز، در تابستان سبز و در پاییز زرد، نارنجی یا قرمز می شوند. ممکن است گل‌های سفید مایل به سبز و توت‌های زرد متمایل به سفید داشته باشد.

گیاه پیچک سمی، کف جنگل

چه چیزی سم بلوط به نظر می رسد

این گیاه کاملاً شبیه پیچک سمی است و اغلب به صورت درختچه ای کم ارتفاع در شرق و جنوب ایالات متحده رشد می کند. در توده های بلند یا تاک های بلند در ساحل غربی رشد می کند. برگ هایی مانند پیچک سمی دارد. گاهی اوقات توت های زرد مایل به سفید دارد.

برگ های بلوط سمی غربی

سماق سماق چه شکلی است

این گیاه به صورت درختچه بلند یا درخت کوچک رشد می کند. در باتلاق ها یا باتلاق ها در شمال شرقی، غرب میانه و برخی از مناطق جنوب شرقی یافت می شود. برگ های آن دارای خوشه هایی از هفت تا 13 برگچه لبه صاف است که به صورت جفت دسته بندی شده اند که در بهار نارنجی، در تابستان سبز و در پاییز زرد، نارنجی یا قرمز هستند. ممکن است گل های زرد مایل به سبز و خوشه های شل از میوه های سبز مایل به سفید را ببینید.

توت سفید گیاه سماق سمی

اگر قصد دارید بیرون بروید و در مورد جایی که چنین گیاهانی یافت می شوند، لباس محافظ بپوشید. یعنی پیراهن آستین بلند، شلوار بلند، جوراب و چکمه. دکتر فرانچا توصیه می کند اگر با گیاهان کار می کنید دستکش بپوشید.

چیز دیگری که باید در نظر بگیرید: یک کرم مانع به نام مسدود کننده پیچک که حاوی بنتوکواتوم است. اگر داروخانه محلی شما آنها را حمل نمی کند، یک فروشگاه در فضای باز را امتحان کنید. دکتر فرانچا می گوید ژله نفتی نیز محافظت می کند. با این حال، او تاکید می کند که این محصولات باید مکمل باشند، اما جایگزین لباس های محافظ مناسب نشوند.

وقتی به خانه می رسید، تمام لباس ها و حیوانات خانگی را که ممکن است با هر یک از این گیاهان تماس داشته باشند، بشویید. از صابون و آب فراوان استفاده کنید. و، دکتر فرانچا توصیه می کند، در حین انجام این کار، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید تا از ایجاد بثوراتی که می خواهید از آن جلوگیری کنید، محافظت کنید.

اگر دچار جوش پیچک سمی یا بلوط شدید، آرام باشید. این ناخوشایند و به طرز ناامیدکننده ای خارش دارد، اما حکم اعدام نیست. صبر، حمام بلغور جو دوسر و لباس های نرم و گشاد برای چند هفته باید شما را از بدترین شرایط عبور دهد. و دفعه بعد، بهتر است مسیر متفاوتی را از طریق جنگل امتحان کنید.

کپی با با ذکر منبع بلامانع میباشد : مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا