پزشکی

پسوریازیس روده چیست؟

 

این نوع اشکی شکل از بیماری مزمن پوستی، ظاهر، احساس و عملکرد متفاوتی با پسوریازیس پلاکی رایج‌تر دارد. در اینجا، آنچه شما باید بدانید.

هنگامی که فکر میکنی در باره پسوریازیس (PsO)، احتمالاً لکه‌های قرمز یا نقره‌ای، ضخیم و فلس‌دار را تصور می‌کنید پلاک ها که روی سطح پوست تجمع می کنند. این نوع PsO، پسوریازیس پلاکی شایع ترین مورد است که 80 درصد از 8 میلیون نفری که به بیماری مزمن پوستی مبتلا هستند را تحت تاثیر قرار می دهد. اما انواع دیگری نیز وجود دارد (در مجموع هفت!)، از جمله پسوریازیس روده ای، که کاملاً متمایز از پسوریازیس پلاکی به نظر می رسد و می تواند علل یا محرک های کاملاً متفاوتی داشته باشد. پسوریازیس روده ای به صورت یک بثورات ناهموار و قرمز ظاهر می شود که می تواند به سرعت بیاید و از بین برود – یا برای ماه ها باقی بماند. ما از متخصصان پوست خواستیم که ما را از طریق این نوع پسوریازیس راهنمایی کنند و توضیح دهند که چگونه پوست را به سرعت شفاف کنیم.

پسوریازیس روده چیست؟

با این نوع PsO، به جای پلاک ها، لکه هایی ایجاد می شود – لکه های کوچک، قرمز و کمی برآمده به شکل اشک. در واقع، کلمه “gutta” در لاتین به “قطع” ترجمه می شود، جایی که این وضعیت نام خود را گرفته است. (به حقایق جالب پسوریازیس خود اضافه کنید: پسوریازیس از کلمه یونانی “psora” به معنای “خارش کردن” زاده می شود.) Karan Lal، متخصص پوست کودکان و بزرگسالان می گوید: “لکه ها معمولاً کوچکتر از یک پاک کن مداد هستند.” در Northwell Health در Hackensack، NJ. آنها به طور ناگهانی، توسط چیزی تحریک می شوند (ما بعداً به آن خواهیم پرداخت)، و معمولاً به مرور زمان کاملاً از بین می روند. بر اساس گزارش بنیاد ملی پسوریازیس، پسوریازیس روده ای تنها 8 درصد از مبتلایان به PsO را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب در دوران کودکی و بزرگسالان زیر 30 سال ظاهر می شود.

علائم پسوریازیس روده چیست؟

شعله ور شدن پسوریازیس روده ای ظاهراً از هیچ جا ظاهر می شود، اما همیشه یک محرک وجود دارد، اغلب یک بیماری اخیر. لکه های شکل اشک می تواند بین دو میلی متر (میلی متر) تا 10 میلی متر متفاوت باشد. آنها قرمز هستند اما ممکن است فلس هایی با رنگ نقره ای در مرکز داشته باشند و ممکن است خارش داشته باشند. و شما می توانید تعداد زیادی از آنها را بدست آورید. دکتر لال می‌گوید: «لکه‌ها می‌توانند در سراسر شکم ظاهر شوند، یا ممکن است فقط تعداد کمی ایجاد شوند». پسوریازیس روده ای بیشتر روی تنه، بازوها و پاها رخ می دهد، اما ممکن است در سایر نواحی بدن مانند پوست سر نیز ظاهر شود.

چه چیزی باعث پسوریازیس روده می شود؟

قبل از اینکه به جزئیات پسوریازیس روده ای بپردازیم، اجازه دهید به طور کلی در مورد PsO صحبت کنیم. علت اصلی همه انواع پسوریازیس به تولید نامنظم سلول های پوستی برمی گردد. اگر PsO دارید، سلول‌های پوست شما خیلی سریع می‌چرخند – ۱۰ برابر سریع‌تر از سرعت طبیعی. در نتیجه، این تجمع پوست روی سطح بدن شما ایجاد می شود که ضخیم، پوسته پوسته، ملتهب و خارش دار می شود. در مورد پسوریازیس روده ای، پوسته ها بیشتر از تکه های ضخیم پسوریازیس پلاک مانند راش به نظر می رسند.

چرا گردش سلولی به اشتباه می افتد؟ کارشناسان معتقدند این ترکیبی از یک سیستم ایمنی بیش از حد غیرتمند است که به بافت های سالم (پوست شما)، ژنتیک و محرک های محیطی مانند عفونت حمله می کند. بیایید کمی عمیق تر به آن ها بپردازیم.

سیستم ایمنی

پسوریازیس ممکن است یک بیماری پوستی باشد، اما از جایی در سیستم ایمنی بدن شما سرچشمه می گیرد. هنگامی که گلبول های سفید خون تماس گرفت لنفوسیت های T-helper بیش فعال هستند، تولید می کنند سیتوکینهاپروتئین هایی که باعث التهاب سیستمیک می شوند. التهاب پوست می تواند منجر به تولید بیش از حد سلول ها در لایه بیرونی پوست، قرمزی و خارش شود.

ژنتیک

علم بیش از دوجین ژن را که در پسوریازیس نقش دارند، به صفر رسانده است. هیچ مورد مشخصی برای ایجاد پسوریازیس روده ای شناسایی نشده است، اما محققان می دانند که حدود 10 درصد از افراد مبتلا به PsO روده ای حداقل با یکی از ژن های مرتبط با PsO متولد می شوند. به گفته بنیاد ملی پسوریازیس، اگر یکی از والدین به این عارضه پوستی مبتلا باشد، احتمال ابتلا به آن نیز 14 درصد است. اگر هر دو والدین آن را داشته باشند، این عدد به 50 درصد می رسد.

محرک های محیطی

پسوریازیس روده ای به شدت با عفونت باکتریایی مانند عفونت استرپتوکوک و التهاب لوزه مرتبط است. برخی شواهد همچنین نشان می‌دهند که می‌تواند توسط ویروس‌هایی از جمله COVID-19، آبله مرغان و کوکساکی ایجاد شود. این تئوری این است که باکتری ها به عنوان آنتی ژن عمل می کنند و یک پاسخ ایمنی را تحریک می کنند و یک آبشار التهابی ایجاد می کنند که روی سطح پوست ظاهر می شود. سایر محرک ها عبارتند از:

اما اینجاست که کار مشکل می شود. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که شما به گلودرد استرپتوکوکی مبتلا می‌شوید و پسوریازیس روده‌ای تکامل می‌یابد. سپس عفونت را درمان می کنید و برای همیشه از بین می رود. اما این درست نیست. محرکی که بیماری را بیدار می کند. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم بخش مهم‌تر این است که وقتی چیزی آن را روشن می‌کند، روشن می‌شود. این بدان معناست که پسوریازیس روده ممکن است با عفونت دیگری عود کند. و ممکن است توضیح دهد که چرا 40 درصد از افراد پس از ابتلا به پسوریازیس پلاک مزمن پس از ابتلا به گوتات مبتلا می شوند. دکتر فریدمن می گوید: «اگر یک بار به پسوریازیس مبتلا شوید، یک عفونت مزمن پوستی دارید.

پسوریازیس روده چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما احتمالاً می تواند لکه های قطره اشک را روی پوست شما تشخیص دهد. با این حال، برای تایید تشخیص، پزشک ممکن است بیوپسی از لکه ها، سواب گلو برای بررسی عفونت استرپتوکوک و احتمالاً آزمایش خون برای بررسی علائم عفونت اخیر (اگر دیگر بیمار نیستید یا نداشتید) انجام دهد. هیچ علامتی نداشته باشد). پسوریازیس روده ای را می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

  • خفیف (لکه ها حدود 3 درصد از سطح بدن را می پوشانند)
  • در حد متوسط (3 تا 10 درصد از بدن)
  • شدید (بیش از 10 درصد بدن)

پسوریازیس روده چگونه درمان می شود؟

اگر پسوریازیس روده شما توسط بیماری ایجاد شده باشد، اولین قدم احتمالا آنتی بیوتیکی برای رفع خود عفونت است. اما این فقط به بررسی محرک است: بررسی در مجله پوست بریتانیا دریافتند که آنتی بیوتیک ها بثورات روده واقعی را پاک نمی کنند. خوشبختانه، طغیان معمولاً طی چند هفته خود به خود و بدون درمان برطرف می شود. اما در برخی موارد ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد. پزشک شما ممکن است یک داروی پسوریازیس را برای مدیریت علائم یا رفع سریع‌تر عود طولانی‌مدت و شدیدتر پیشنهاد کند.

جعبه ابزار پسوریازیس در گذشته نه چندان دور رشد قابل توجهی داشته است و شامل پمادهای موضعی، داروهای خوراکی و تزریقات بیولوژیکی است که پروتئین‌های ایمنی خاصی را که منجر به شعله‌ور شدن می‌شوند، تقویت کرده و مسدود می‌کنند. خبر خوب این است که ما این روزها تقریباً درمان‌های مؤثر بسیار زیادی داریم. دکتر فریدمن می گوید: همه آنها واقعا خوب و امن هستند. بنابراین آیا درمانی برای روده وجود دارد؟ او می‌گوید: «در یک دنیای ایده‌آل، درمان بهتری برای درمان پسوریازیس روده‌ای در مقایسه با پسوریازیس پلاکی بهتر است، اما ما هنوز آن را نداریم. ما تمایل داریم که درمان را به جای شرایط، متناسب با فرد انجام دهیم.» اینها برخی از گزینه هایی هستند که می توانید با پزشک خود در میان بگذارید.

درمان های موضعی برای PsO روده

این پمادها و کرم ها را می توان مستقیماً روی سطح پوست برای نتایج سریع قرار داد. موضوعات عبارتند از:

  • استروئیدها: برای بثورات خفیف، کورتیکواستروئیدها مانند هیدروکورتیزون می توانند به التهاب، قرمزی و خارش کمک کنند.
  • کراتولیتیک ها: اینها کرم های موضعی هستند که پوست های پوسته پوسته را تجزیه می کنند. آنها شامل موادی مانند اسید سالیسیلیک، لاکتات آمونیوم، اسید لاکتیک و اوره هستند.
  • ویتامین A: یک پماد رتینوئیدی موضعی به تنظیم گردش خون گسترده سلولی که در پسوریازیس رخ می دهد کمک می کند.
  • درمان آنالوگ ویتامین D: این کرم ها یا پمادها به گیرنده های ویتامین D در پوست متصل می شوند تا چرخش بیش فعال سلولی را کاهش دهند.
  • قطران زغال سنگ: پمادها و فوم های حاوی این ماده می توانند خارش و سوزش را تسکین دهند.

فتوتراپی برای Guttate PsO

درمان نور ماوراء بنفش باند باریک B (UVB) یک روش رایج برای درمان پسوریازیس روده است. دکتر لال می‌گوید: «وقتی فردی در تمام بدن خود لکه‌هایی ایجاد می‌کند، استفاده از کرم روی نقاط مختلف برای او غیرعملی است. در عوض، می توانید دو تا سه بار در هفته فتوتراپی UVB داشته باشید. قرار گرفتن در معرض نور کنترل شده که در مطب پزشک انجام می شود، التهاب را فرو می نشاند و تولید بیش فعال سلول های پوست را کند می کند. دکتر لال می گوید: «این لکه هایی را که دارند درمان می کند و از ظاهر شدن لکه های جدید جلوگیری می کند. یک مطالعه کوچک منتشر شده در کارگر بر روی بزرگسالان مبتلا به پسوریازیس روده ای در بیش از 5 درصد از بدن آنها انجام شد و نشان داد که درمان فتوتراپی مؤثر بوده و به بیماران کمک می کند تا پوست شفاف خود را در پیگیری 18 ماهه حفظ کنند.

سرکوب کننده های ایمنی

این داروها، از جمله متوترکسات و سیکلوسپورین، سیستم ایمنی بیش فعال را کاهش می دهند و التهاب پوست را کاهش می دهند. از آنجایی که آنها می توانند شما را مستعد ابتلا به عفونت و عوارض جانبی شدید کنند، و گزینه های دارویی بیشتری در حال حاضر در دسترس است، سرکوب کننده های ایمنی به طور گسترده ای مانند گذشته برای پسوریازیس مورد استفاده قرار نمی گیرند.

بیولوژیک برای Guttate PsO

این داروهای تزریقی سیستمیک معمولاً برای موارد شدید مورد استفاده قرار می‌گیرند، و از آنجایی که پسوریازیس روده به سرعت از بین می‌رود، معمولاً برای این بیماری مناسب نیستند. دکتر لال می گوید: «آنها اولین خط دفاعی من برای پسوریازیس روده ای نیستند. سبک زندگی نیز یک عامل است: «بعضی از بیماران نمی‌توانند دو تا سه بار در هفته برای فتوتراپی مراجعه کنند. در این صورت، او ممکن است یک داروی بیولوژیک را پیشنهاد کند. و اگر پسوریازیس روده شما به پسوریازیس پلاکی تبدیل شود، ممکن است از یک بیولوژیک برای شفاف نگه داشتن پوست استفاده شود. نقش بیولوژیک برای پسوریازیس روده به طور خاص به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال، مطالعات روی داروی بیولوژیکی ustekinumab (Stelara) امیدوار کننده است، از جمله بهبودی برای شیوع سرسخت‌تر و طولانی‌مدت.

برداشتن لوزه

این دقیقاً یک درمان نیست، اما شعله‌ورهای مکرر عفونت استرپتوکوکی را تجربه می‌کنید، پزشک ممکن است لوزه‌های شما را بردارد تا خطر شما را کاهش دهد. با این حال، داده های بالینی برای اثبات برداشتن لوزه یک اقدام موثر بسیار محدود است.

آیا تغییرات سبک زندگی می تواند به پسوریازیس روده کمک کند؟

عبور از شعله ور شدن روده معمولاً به زمان و دارو نیاز دارد، اما شما می توانید چند کار را برای کاهش علائم خود انجام دهید، به جلوگیری از تشدید شیوع بیماری کمک کنید و احتمالاً از ایجاد پسوریازیس پلاکی جلوگیری کنید.

رژیم غذایی خود را تمیز کنید

دکتر فریدمن می‌گوید: «هر چیزی که بلافاصله از خوردن آن احساس گناه می‌کنید، احتمالاً برای پسوریازیس شما مضر است». او در مورد غذاهای شیرین یا فرآوری شده صحبت می کند، که التهاب زا هستند، به این معنی که شرایط التهابی، از جمله پسوریازیس روده ای را بدتر می کنند.

مقیاس را تماشا کنید

دکتر لعل می گوید چاقی یک عامل خطر برای پسوریازیس است، اما جالب اینجاست که نقش مهمی در پسوریازیس روده ای ندارد. با این حال، از آنجایی که تعداد قابل توجهی از افرادی که به روده مبتلا می شوند با پسوریازیس پلاکی مواجه می شوند، حفظ شاخص توده بدنی سالم نقشی پیشگیرانه دارد.

اغلب مرطوب کنید

دکتر فریدمن می گوید که با پسوریازیس، سد پوستی به دلیل التهاب ناکارآمد است. استفاده از مرطوب کننده در حالی که پوست هنوز در اثر حمام یا حمام مرطوب است، نه تنها آبرسانی می کند، بلکه یک سد محافظ بر روی پوست ایجاد می کند. درمان تسکین خارش آرام بخش پوست Eucerin (10 دلار؛ Amazon.com) توسط بنیاد ملی پسوریازیس به عنوان ایمن برای پوست های مستعد PsO تایید شده است.

از مسکن های طبیعی خارش استفاده کنید

برای تسکین لکه‌های خارش‌دار، می‌توانید از راه‌حل‌های خانگی مانند حمام بلغور جو دوسر کلوئیدی و شستشو با سرکه سیب (رقیق‌شده با آب به نسبت یک به یک) استفاده کنید. این شستشوها مخصوصاً اگر لکه هایی روی پوست سر خود داشته باشید مفید هستند. (اما اگر هر یک از ضایعات را خراشیده اید و زخم باز هستند از سرکه خودداری کنید – باعث گزش می شود.)

خط پایانی: این عارضه پوستی خارش دار، خارش دار و خارش دار از پسوریازیس پلاک کلاسیک متمایز به نظر می رسد. برای برخی، شیوع یک رویداد منزوی است، در حالی که برای برخی دیگر، شروعی برای مبارزه مادام العمر برای مدیریت این بیماری مزمن است. درمان برای همه انواع پسوریازیس یکسان است، بنابراین فقط باید درمانی را پیدا کنید که متناسب با شدت بیماری شما و همچنین سبک زندگی شما باشد. هنگامی که با پزشک خود برای انتخاب روش مناسب برای خود کار می کنید، این امکان وجود دارد که به پوستی شفاف دست یافته و آن را حفظ کنید.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا