پزشکی

ام اس دیر شروع چیست؟

 

هنگامی که ام اس در سن بالای 50 سالگی تشخیص داده می شود، معمولا به عنوان ام اس دیررس شناخته می شود. در اینجا آنچه باید در مورد علائم و درمان بدانید آمده است.

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مادام العمر است که سیستم عصبی مرکزی (شامل مغز، نخاع و عصب بینایی) را تحت تاثیر قرار می دهد و عمدتاً برای اولین بار در بزرگسالان بین 20 تا 40 سال ظاهر می شود. اگرچه در برخی موارد، این بیماری وجود دارد. Sabeen Lulu، MD، مدیر مرکز مرسی ام اس در کارمایکل، کالیفرنیا، می گوید که می تواند در مراحل بعدی زندگی رشد کند.

دکتر لولو می‌گوید: «وقتی ام‌اس در افراد 50 سال و بالاتر ظاهر می‌شود، «شروع دیررس» بیماری در نظر گرفته می‌شود. این معمولاً به عنوان MS دیررس (LOMS) شناخته می شود. همه علائم مرتبط با ام اس کلاسیک می توانند با LOMS تظاهر کنند – و تعداد زیادی از آنها وجود دارد. در حالی که آنها از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت هستند، علائم رایج ام اس عبارتند از:

 • خستگی
 • مشکل در راه رفتن
 • تاری دید
 • مشکلات کنترل مثانه
 • بی حسی یا گزگز
 • سفتی و اسپاسم عضلانی
 • مشکلات راه رفتن و تعادل
 • مشکلات تفکر، یادگیری و برنامه ریزی

شایع ترین علائم در این محدوده مربوط به راه رفتن و تعادل است. اکثر افراد در گروه سنی بالای 50 سال معمولاً با مشکلات راه رفتن مواجه هستند. با این حال، آنها می توانند با هر گونه علائم عصبی مطابق با ام اس ظاهر شوند.» دکتر لولو می گوید.

بر اساس یک مقاله مروری در سال 2022، اگرچه علائم مشابه هستند، LOMS با سیر پیشرونده، تاخیر بیشتر در تشخیص، و شیوع بالاتر ناتوانی حرکتی در مقایسه با ام اس کلاسیک مشخص می شود. مرزها در نورولوژی،

ژاکلین آ. نیکلاس، MD، رئیس بخش عصبی و مولتیپل اسکلروزیس در سیستم سلامت اوهایو در کلمبوس می گوید: «وقتی به کسانی که در سنین بالاتر به ام اس مبتلا می شوند نگاه می کنیم، معمولاً می بینیم که یک عامل خطر برای پیش آگهی بدتر وجود دارد. “در هر دو مرحله زودتر و دیرتر، التهاب مغز و نخاع وجود دارد. با این حال، با افزایش سن طبیعی، آتروفی این قسمت های بدن وجود دارد. همانطور که ضایعات (اسکار) ایجاد می شوند، اگر بیمار به دلیل آتروفی مربوط به سن ذخیره کمتری داشته باشد، پیشرفت بسیار سریعتر یا بهبودی کمتر از شعله ور شدن ام اس وجود دارد.

صرف نظر از سن شروع، ام اس به دلیل حمله اشتباه سیستم ایمنی به مغز و اعصاب ایجاد می شود، اما مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد. کارشناسان معتقدند که ممکن است ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی باشد.

چگونه ام اس دیررس تشخیص داده می شود

روش های تشخیصی LOMS با سایر انواع ام اس تفاوتی ندارد. دکتر نیکلاس می‌گوید: «تشخیص و آنچه که ما برای تأیید آن انجام می‌دهیم، یکسان است، چه بیمار جوان‌تر یا مسن‌تر از حد انتظار باشد».

هیچ آزمایشی نمی تواند مولتیپل اسکلروزیس را تشخیص دهد، اما متخصص مغز و اعصاب شما از برخی یا همه روش های زیر برای رد سایر بیماری ها و تایید تشخیص ام اس استفاده می کند:

سابقه بالینی و عصبی: پزشک شما یک سری سوالات در مورد علائم شما می پرسد.

 • تصویربرداری ام آر آی: پزشک شما را برای تصویربرداری می فرستد، که شامل یک اسکنر MRI است که از یک میدان مغناطیسی قوی استفاده می کند تا تصویری دقیق از داخل مغز و نخاع شما ایجاد کند و مکان و اندازه دقیق هرگونه التهاب، آسیب یا ضایعه را شناسایی کند.
 • پونکسیون کمری (تپ ستون فقرات): پس از دریافت بی حسی موضعی، پزشک سوزنی را در قسمت پایین کمر شما وارد می کند تا نمونه کوچکی از مایع نخاعی را بگیرد و به دنبال آنتی بادی هایی باشد که نشان می دهد سیستم ایمنی در مغز و نخاع شما فعال است.
 • آزمایش خون: پزشک شما از این برای رد سایر علل بالقوه علائم عصبی استفاده می کند

نحوه پیشرفت ام اس دیررس

مانند تمام انواع ام اس، پیشرفت LOMS می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. دکتر لولو می گوید: “بدتر شدن علائم می تواند شامل مشکلات راه رفتن و تعادل، علائم روده و مثانه، مشکلات شناختی، خستگی، تغییرات حسی و ترکیبی از علائم عصبی باشد.” بسیاری از مبتلایان به ام اس دیررس، به جای نوع عودکننده- فروکش کننده، به شکل پیشرونده ام اس مبتلا هستند.

افرادی که در مراحل بعدی زندگی ام اس تشخیص داده می شود، سریعتر از افرادی که زودتر در زندگیشان تشخیص داده می شود، به نقاط عطف ناتوانی مانند نیاز به کمک راه رفتن یا ویلچر می رسند. دکتر نیکلاس می‌افزاید: «ما می‌بینیم که آن‌ها از نظر فیزیکی بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند و با سرعت بیشتری نسبت به کسانی که در جوانی شروع می‌کنند، قرار می‌گیرند».

درمان ام اس دیررس

درمان LOMS به وجود بیماری فعال در مقابل بیماری غیرفعال بستگی دارد – که اساساً به این معنی است که شما چند بار شعله ور شدن ام اس و/یا شدت علائم خود را تجربه می کنید. دکتر لولو می‌گوید: «کسانی که بیماری التهابی فعال یا پیشرفت فعال دارند، معمولاً با هر نوع درمان اصلاح‌کننده بیماری تایید شده توسط FDA برای ام‌اس درمان می‌شوند.» برای کسانی که بیماری پیشرونده اولیه دارند، ocrelizumab تنها درمان اصلاح کننده بیماری مورد تایید FDA است.

دکتر نیکلاس تأیید می کند که هیچ درمان مشخصی بر اساس سن بیمار وجود ندارد. او توضیح می دهد: «اگر فردی در دهه 50 زندگی خود است و مبتلا به ام اس تازه شروع شده است، اما التهاب زیادی دارد، ممکن است مناسب باشد که درمان با اثربخشی بالا مانند فردی در 20 سالگی به او داده شود.

با این حال، یکی از ملاحظات یک بیمار مسن تر این است که سیستم ایمنی بدن آنها نیز ممکن است به عنوان بخشی طبیعی از پیری ضعیف تر شود. دکتر نیکلاس می‌گوید: «وقتی از داروهایی استفاده می‌کنیم که سیستم ایمنی را سرکوب یا تغییر می‌دهند، باید در این مورد وجدان باشیم، زیرا این بیماران ممکن است در معرض خطر عفونت یا سایر عوارض باشند.» بنابراین همیشه تعادل خوبی بین آن مزیت و خطر برای آن بیمار وجود دارد.

چگونه سبک زندگی بر LOMS تأثیر می گذارد

چه مبتلا به ام اس یا LOMS باشید، مهم است بدانید که مدیریت بیماری شما فقط شامل درمان های پزشکی نمی شود، بلکه در مورد اصلاح سبک زندگی شما نیز هست. دکتر نیکلاس می‌گوید: «ما دیده‌ایم که افرادی که ورزش می‌کنند و از نظر بدنی فعال هستند، با بیماری مقابله می‌کنند و عملکرد فیزیکی خود را بسیار بهتر از کسانی که ورزش نمی‌کنند حفظ می‌کنند. «تندرستی و ورزش در اینجا کلیدی هستند – نه فقط برای عملکرد فیزیکی، بلکه برای حفظ شناخت نیز. من همیشه به بیماران می گویم که سبک زندگی به اندازه درمان ام اس با دارو مهم است.

صرف نظر از زمان و چگونگی بروز ام اس، داشتن پشتیبانی در طول طرح تشخیص و درمان ضروری است. اگر مبتلا به ام اس هستید، نیازی نیست به تنهایی آن را انجام دهید: گروه های پشتیبانی محلی یا آنلاین اختصاصی، جوامع مذهبی یا معنوی، یا مشاوران سلامت روان می توانند تفاوت قابل توجهی در دیدگاه شما ایجاد کنند. همچنین، به یاد داشته باشید که استراحت کافی و خواب بدون مزاحمت غیرقابل مذاکره هستند و یک رژیم غذایی سالم و متعادل و ورزش منظم می تواند فواید جسمی و شناختی متعددی را به همراه داشته باشد. هیچ کس نگفته است که آسان است، اما اگر متعهد به یک روال دارویی مداوم و شیوه های زندگی سالم باشید، روزهای روشن تری در راه است. آماده، به صف، شروع!

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا