تکنولوژی

صرفه‌جویی در مصرف برق با شیشه هوشمند

شیشه هوشمند راه‌حل خوبی برای کاهش مصرف انرژي برق است. همانطور که اهمیت بهره‌وری انرژی روشن‌تر می‌شود، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و عایق‌بندی ساختمان‌ها روزبه‌روز افزایش یافته است. با این حال، راه‌حل های نوآورانه‌تری برای کاهش مصرف انرژی در املاک مسکونی و تجاری هرروزه کشف می‌شود.

یکی از این راه‌حل‌ها شیشه‌های هوشمند قابل تعویض است که گرایش‌های معماری مدرن را برآورده می‌کند و در عین حال مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. از آنجایی که پنجره‌ها یکی از بزرگ‌ترین راه‌های انتقال گرما از فضای باز به داخل خانه هستند، بنابراین تأثیر زیادی بر نیازهای گرمایشی و سرمایشی یک ملک خواهند داشت.

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه هوشمند محصولی کاربردی است که در مکان‌های عمومی مانند ادارات، دفاتر، بیمارستان‌ها و … قابل استفاده است. این شیشه‌ها شکل‌های مختلف نوری را کنترل کرده و راه نفوذ نورهای مرئی مانند UV و IR را مسدود می‌کند. شیشه های هوشمند به مات و روشن تبدیل می‌شوند.

شیشه هوشمند چیست؟

فناوری شیشه های هوشمند را می‌توان در پارتیشن‌ اداری، پنجره‌های دوجداره و سایر سطوح، در بخش‌های مختلف از جمله طراحی ساختمان، طراحی داخلی منزل، طراحی شیشه‌های خودرو و لوازم الکترونیکی استفاده کرد.

شیشه هوشمند قابل تعویض چگونه کارایی انرژی را بهبود می‌بخشد؟

شیشه هوشمند قابل تعویض با جلوگیری از ورود انرژي گرمایی و نور در مواقع ضروری و اجتناب از استفاده بیش از حد از گرمایش، تهویه مطبوع یا روشنایی، کارایی انرژی را در تمام سطوح بهبود می‌بخشد.

هنگامی که حالت کاملاً غیرشفاف و یا حریم خصوصی در مکانی انتخاب شود، میزان گرمای ورودی به ساختمان تا 40 درصد کاهش می‌یابد. با این کار دمای انرژی بین 4 تا 140 فارنهایت حفظ می‌شود. می‌توانید تنظیمات سرما و گرمای محیط را به روش‌های مختلفی توسط کلیدهای دیواری و ریموت کنترل کنید.

با این حال، می‌توانید از دستگاه‌های حسگر نیز استفاده کنید که به‌طور خودکار وضعیت شیشه را در صورت نیاز تغییر می‌دهند. این حالت مؤثرترین روش برای کاهش مصرف انرژی است. صرفه‌جویی در هزینه‌های بالقوه و در نتیجه افزایش بهره‌وری انرژی می‌تواند در کمتر از یک سال از هزینه اولیه نصب شیشه های هوشمند قابل تعویض فراتر رود.

همچنین حالت BlackOut بیش از 99 درصد از عبور نور و پرتوهای فرابنفش را مسدود می‌کند. بنابراین امکان استفاده بیشتر از نور خورشید و وابستگی کمتر به لامپ‌ها را فراهم کرده و به‌جای کشیدن پرده‌ها، که جلوی همه پرتوهای خورشید را می‌گیرند، می‌توانید شیشه‌ها را طوری تنظیم کنید که سطح رضایت‌بخشی از نور را برای شما فراهم کند.

علاوه بر این، نصب شیشه‌های هوشمند به‌عنوان درب های ورودی یا پنجره‌ها به این معنی است که هرگز نباید نگران محرمانه بودن این درب‌ها باشید، زیرا می‌توانید تنظیمات حریم خصوصی را در صورت نیاز برای این محصولات نیز تنظیم کنید.

فناوری شیشه های هوشمند بی‌خطر هستند

شیشه‌های هوشمند حریم خصوصی فضای کاری شما حفظ کرده و علاوه بر این کار به صفحات خوبی برای تبلیغات محصولات شما و دیگران خواهد بود. این شیشه های هوشمند کاملاً بی‌خطر بوده و برای استفاده مناسب هستند. البته طبیعی است که نگران خطرات این محصول باشید، زیرا بسیاری از افراد با این محصولات آشنایی نداشته و آن را مناسب نمی‌بیینند. مسئله اصلی که اینجا مطرح می‌شود وجود جریان الکتریکی در این شیشه‌ها است.

باید گفت این شیشه‌های هوشمند به هیچ‌وجه جریان اکتریسته را انتقال نمی‌دهند. شیشه هوشمند به‌عنوان یک خازن عمل کرده و انرژی الکتریکی مورد نیاز را ذخیره می‌کند.

آیا شیشه هوشمند قابل تعویض می‌تواند هزینه قبوض انرژی را کاهش دهد؟

کاهش مصرف انرژی فقط به محیط زیست کمک نمی‌کند. کاهش مصرف انرژی به صورت روزانه می‌تواند منجر به صرفه‌جویی زیادی در هزینه‌های گرمایش، روشنایی و تهویه مطبوع شود. به همین دلیل مهم است که هنگام تصمیم‌گیری در مورد نصب شیشه هوشمند در یک ملک مسکونی یا تجاری، صرفه‌جویی در درازمدت را مدنظر داشته باشید.

به‌طور نمونه ساختمان امپایر استیت در نیویورک در یک بازسازی بزرگ در سال 2012 با شیشه هوشمند مجهز شد. تنها در عرض یک سال، نصب شیشه‌های هوشمند قابل تعویض، باعث صرفه‌جویی 2.4 میلیون دلاری در قبوض انرژی آنها شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شیشه هوشمند قابل تعویض، و اینکه چگونه می‌تواند بهره‌وری انرژی یک ملک را بهبود ببخشید، با متخصصان در این عرصه مشورت کرده و از آنها کمک بگیرید.

جمع‌بندی

اگر مشغول طراحی یا ساخت خانه، ساختمان اداری یا بیمارستان هستید با استفاده از فناوری‌های جدید شیشه هوشمند یک سرمایه‌گذاری بلندمدت را در نظر بگیرید. استفاده از شیشه های هوشمند کارایی ساختمان شما را افزایش خواهد داد.

متخصصان این حوزه روی طیف وسیعی از پروژه‌ها از بهبود خانه‌های کوچک‌تر گرفته تا در مقیاس بزرگتر مانند هتل‌ها، شرکت‌ها و ادارات کار کرده‌اند.

برای نصب پانل های هوشمند ابتدا مساحت مورد نیاز خود را محاسبه کرده و با توجه به بودجه خود اقدام به خرید و نصب شیشه‌های هوشمند کنید. پس از نصب، می‌توانید برای کنترل نمای شیشه‌ها از یک دکمه، کلید دیواری، کنترل از راه دور، گوشی موبایل، سیستم اتوماسیون یا فرمان صوتی، نمای شیشه را از شفاف به مات تغییر دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا