آموزشی

انواع سنگ شکن ثانویه پر کاربرد

سنگ شکن های ثانویه یکی از تجهیزات اصلی در خطوط خردایش هستند که وظیفه خرد کردن مواد معدنی به ابعاد کوچکتر را بر عهده دارند. سنگ شکن های ثانویه معمولاً پس از سنگ شکن های اولیه استفاده می شوند و مواد معدنی را به ابعاد 10-20 میلی متر خرد می کنند. سنگ شکن های ثانویه مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.


انواع سنگ شکن ثانویه عبارتند از:

سنگ شکن مخروطی: این نوع سنگ شکن معمولا در مراحل میانی سنگ‌شکنی و خرد کردن تا ابعاد نسبتا کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت خوبی در خردایش سنگ‌های سخت همچون سنگ‌آهن دارند.

سنگ شکن غلطکی: این نوع سنگ شکن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و عمدتا با سنگ شکن مخروطی جایگزین شده‌اند. کاربرد این نوع سنگ‌شکن‌ها در مواردی است که هدف، خرد کردن ماده‌ای با تولید حداقل نرمه باشد.

سنگ شکن ضربه ای: این نوع سنگ شکن از طریق دوران روتور فرآیند خردایش را انجام می‌دهند و به عنوان سنگ شکن اولیه یا ثانویه استفاده می‌شوند. روتور این نوع سنگ‌شکن که دارای چند ردیف پره چکشی است، با دوران کرده و قطعات مواد ورودی را به جدار داخلی سنگ‌شکن پرتاب می‌کند.

در این مقاله به معرفی سنگ شکن های مخروطی هیدروکن پرداخته ایم. در ادامه با این سنگ شکن پر کاربرد آشنا می شویم.

هیدروکن‌ها یک نوع سنگ شکن مخروطی هستند که با استفاده از سیستم هیدرولیکی عمل خردایش را انجام می‌دهند .

هیدروکن یکی از پرکاربردترین انواع سنگ شکن های ثانویه است. قطعات هیدروکن از یک کانکیو (سنگ گیرنده) و یک منتل (سنگ خرد کن) تشکیل شده اند که با حرکت دورانی حول یک محور، مواد معدنی را خرد می کنند. هیدروکن ها ظرفیت تولید بالایی دارند و می توانند مواد معدنی را به ابعاد بسیار ریز خرد کنند.

انواع هیدروکن

هیدروکن ها در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام ظرفیت و کاربرد خاص خود را دارند. برخی از انواع رایج هیدروکن عبارتند از:

انواع هیدروکن

هیدروکن مخروطی کوتاه: یک نوع ریز شکن است  ، این نوع هیدروکن‌ها دارای کانکیو و منتل کوچک‌تری هستند و برای تولید شن و ماسه با ابعاد 2 تا 36 میلیمتر مناسب هستند . هیدروکن مخروطی کوتاه از ظرفیت تولید کمتری نسبت به هیدروکن مخروطی بلند برخوردار است، اما می تواند مواد معدنی را به ابعاد ریزتر خرد کند. هیدروکن مخروطی کوتاه برای خرد کردن مواد معدنی با سختی بالا مناسب است.

هیدروکن مخروطی پیوسته: یک نوع متوسط شکن یا قلوه شکن است، این نوع هیدروکن‌ها دارای کانکیو و منتل بزرگ‌تری هستند و برای تولید شن و ماسه با ابعاد 4 تا 36 میلیمتر مناسب هستند . هیدروکن مخروطی پیوسته از ظرفیت تولید بسیار بالایی برخوردار است و می تواند مواد معدنی را به ابعاد بسیار ریز خرد کند. هیدروکن مخروطی پیوسته برای خرد کردن مواد معدنی در حجم بالا مناسب است.

هیدروکن مخروطی بلند: یک نوع درشت شکن یا سوپریور است  ، این نوع هیدروکن‌ها دارای کانکیو و منتل بسیار بزرگ‌تری هستند و برای تولید شن و ماسه با ابعاد 8 تا 36 میلیمتر مناسب هستند . هیدروکن مخروطی بلند از ظرفیت تولید بالاتری نسبت به هیدروکن مخروطی کوتاه برخوردار است، اما نمی تواند مواد معدنی را به ابعاد ریزتر خرد کند. هیدروکن مخروطی بلند برای خرد کردن مواد معدنی با سختی پایین مناسب است

مزایای استفاده از هیدروکن

هیدروکن ها مزایای زیادی نسبت به سایر انواع سنگ شکن ها دارند. برخی از مزایای استفاده از هیدروکن عبارتند از:

 • ظرفیت تولید بالا
 • قابلیت خرد کردن مواد معدنی به ابعاد بسیار ریز
 • قابلیت خرد کردن مواد معدنی با سختی بالا
 • تعمیر و نگهداری آسان

مزایای استفاده از هیدروکن

معایب استفاده از هیدروکن

هیدروکن ها نیز معایبی دارند. برخی از معایب استفاده از هیدروکن عبارتند از:

 • قیمت بالا
 • نیاز به فضای زیاد
 • تولید سر و صدای زیاد

کاربردهای هیدروکن

 • هیدروکن ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند. برخی از کاربردهای هیدروکن عبارتند از:
 • خرد کردن مواد معدنی برای تولید سیمان
 • خرد کردن مواد معدنی برای تولید فولاد
 • خرد کردن مواد معدنی برای تولید شن و ماسه
 • خرد کردن مواد معدنی برای تولید کود
 • خرد کردن مواد معدنی برای تولید آسفالت

جمع بندی

هیدروکن ها یکی از پرکاربردترین انواع سنگ شکن ها هستند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. هیدروکن ها مزایای زیادی نسبت به سایر انواع سنگ شکن ها دارند، اما معایبی نیز دارند. انتخاب هیدروکن مناسب برای یک پروژه، به عوامل مختلفی مانند نوع ماده معدنی، ظرفیت تولید مورد نیاز و فضای موجود بستگی دارد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا