پزشکی

عوارض درمان نکردن پارگی مینیسک زانو چیست آیا ترمیم میشود؟

مفصل زانو به دلیل تحمل وزن و این که در هر موقعیتی فشار بر روی آن قرار دارد به نسبت به سایر اعضای بدن آسیب پذیر تر می باشد، یکی از آسیب هایی که این مفصل را درگیر می کند مربوط به پارگی مینیسک می باشد. با این حال برخی از افراد این آسیب را نادیده می گیرند و توجهی نسبت به درمان ندارند، در این جا سوالی که ایجاد می شود این است که عوارض درمان نکردن پارگی مینیسک زانو چیست؟ آیا ممکن است خود به خود ترمیم شود؟

لازم است در ابتدا این مورد را بیان کنیم که مینیسک یکی از بخش های اساسی در غضروف است، در صورتی که در بازه زمانی مناسب درمان نشود فرد درد زیادی را متحمل می شود و در سال های بعد خطرات زیادی برای او همراه خواهد بود.

در این مطلب از دکتر حاجی تقی قصد داریم تا کمی بیشتر در خصوص پارگی مینیسک زانو صحبت کنیم و جزئیات مربوط به آن را مورد بحث قرار دهیم؛ بنابراین اگر شما یا یکی از نزدیکانتان به این آُسیب دچار هستید توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

مینیسک چیست و در کجا قرار دارد؟

مینیسک چیست و در کجا قرار دارد؟

در آناتومی زانو، مینیسک بافتی مستحکم و ارتجاع پذیر است که در میان دو استخوان اصلی زانو یعنی ران و ساق پا قرار دارد. این قسمت سطح زانو را می پوشاند و وظیفه اصلی آن جذب ضربه هایی است که به صورت ناگهانی به زانو وارد می شود، بنابراین اگر به زانو درد بعد ورزش دچار شده اید ممکن است به دلیل آسیب دیدن این قسمت باشد.

در هنگام دویدن هر بار که کف پا به زمین برخورد می کند، استخوان ران و ساق در محل زانو باهم برخورد می کنند که با وجود مینیسک از این ضربه کم می شود. هر مفصل زانو دارای دو مینیسک می باشد، مینیسک داخلی و مینیسک خارجی که هر دو نقش ضربه گیر را برای زانو ایفا می کنند و به پایداری زانو کمک می کنند.

حرکات چرخشی استخوان درشت نی در زیر زانو ایجاد می شود، در حالی که حرکات خم شدن و باز شدن زانو در بالای مینیسک رخ می دهد. مینیسک داخلی بیشتر مستعد آسیب ها و ضربه های مختلف می باشد و نسبت به مینیسک خارجی آسیب پذیر تر است.

به طور کلی کاربرد مینیسک زانو شامل موارد زیر می باشد:

 • حس عمقی مفصل زانو
 • منیسک از طریق افزایش سطح تماس ران و استخوان درشت نی باعث استحکام مفصل زانو می شود.
 • مینیسک نیروهای وارده به زانو را به طور مناسب پخش کرده و بدین طریق مانع اعمال فشار اضافی روی مفصل زانو می شود.
 • تحمل نیروی مضاعف تحمیل شده به زانو
 • منیسک باعث نرمی حرکات زانو می شود.

پارگی مینیسک چگونه ایجاد می شود؟

پارگی مینیسک چگونه ایجاد می شود؟

یکی از آُسیب های شایعی است که معمولا در میان ورزشکاران رخ می دهد و معمولا به دلیل پیچ خوردن و خم شدن ناگهی زانو رخ می دهدو دلایل دیگری که سبب بروز این آسیب می شوند شامل چمباتمه زدن ها طولانی، بلند کردم وسایل سنگین و ایجاد فشار چندین برابر به زانو می باشد که در طی تمامی این موارد احتمال پارگی یا کشیدگی مینیسک وجود دارد.

احتمال بروز این آسیب برای هر سنی وجود دارد و اغلب با آسیب رباط صلیبی قدامی همراه است. در ورزش هایی مثل فوتبال یا تنیس یه دلیل چرخش های ناگهانی که وجود دارد احتمال پارگی بیشتر است. در افراد مسن نیز به دلیل کهولت سن و تغییراتی که در زانو رخ می دهد احتمال آن وجود دارد.

در آخر یکی از بیماری هایی که بسیار مرتبط به آن می باشد آرتروز است، در طی این بیماری استحکام مینیسک زانو کمتر می شود و در نتیجه آسیب پذیر تر می شود که برای درمان باید عمل مینیسک زانو انجام شود.

علائم و نشانه های پارگی مینیسک

اما پس از آشنایی با آناتومی مینیسک زانو و بررسی علت های پارگی، احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده است که علائم پارگی مینیسک چیست؟

دقت داشته باشید که اگرچه ممکن است با بی توجهی شما برخی از این علائم از بین بروند، اما این موضوع به معنای درمان نیست، در حال شما لازم است نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید تا وضعیت شما با عکس برداری مشخص شود.

علائم عبارت است از:

 • در پارگی یا کشیده شدن مینیسک ، زانو دچار التهاب وسفتی می شود.
 • تورم زانو که اصطلاحا به آن آب آوردن زانو می گویند.
 • به علت درد شدید معمولا در قسمت پشت زانو بیمار نسبت به لمس حساس می شود.
 • احساس درد در زانو به ویژه هنگام چرخش آن
 • بیمار قادر به صاف نگه داشتن زانوی خود نمی باشد.
 • قفل شدن گاه به گاه زانو وقتی که فرد قصد حرکت را دارد.
 • بیمار هنگام راه رفتن احساس بی ثباتی و خالی شدن زانو را تجربه خواهد کرد.
 • تضعیف و لاغر شدن عضلات چهار سرران
 • بیمار هنگام خم و راست شدن صدای ” تق ” از زانوی خود می شنود.
 • اگر کشیدگی مینیسک همراه با آسیب رباط صلیبی قدامی باشد خونریزی داخل مفصل نیز اتفاق خواهد افتاد.

عوارض درمان نکردن پارگی مینیسک زانو چیست؟

عوارض درمان نکردن پارگی مینیسک زانو چیست؟

در جهت بررسی خطر عدم درمان می توان گفت که تمامی فعالیت های شما دچار مشکل خواهد شد. حتی شما برای راه رفتن نیز دچار مشکل خواهید شد، به همین دلیل بهتر است زمانی که به این عارضه دچار می شوید از راه رفتن طولانی مدت تا حد امکان خودداری کنید.

حتما می دانید که مهم ترین نکته در خصوص آسیب، بی حرکت بودن در ساعات اولیه است، اگر شما از همان ابتدا برای درمان اقدامی انجام ندهید و حتی این مورد را هم رعایت نکنید قطعا مشکلات بسیاری برایتان ایجاد می شود.

درد شدید حتی با لمس آهسته

اولین عوارض عدم درمان مینیسک زانو مربوط به درد شدیدی است که در تمامی ناحیه پا و حتی کمر ایجاد می شود و روند زندگی شما مختل خواهد شد. این درد به اندازه ای آزاردهنده است که حتی اگر شما تماس آهسته ای با سطح پوست داشته باشید ناراحتی شما بیشتر می شود.

به همین دلیل است که برخی از ورزشکاران زمانی که به این آسیب دچار می شوند برای چندین ماه از فعالیت دور می شوند تا با داشتن استراحت کامل روند درمان را سریع تر کنند.

اگرچه دارو های مختلفی برای درمان وجود دارد اما هیچ یک از آن ها به اندازه استراحت و طی کردن روند درمان موثر نیست.

ورم زانو و ناتوانی در راه رفتن

یکی دیگر از عوارض درمان نشدن پارگی مینیسک زانو مربوط به ورم زانو می باشد، وزم زانو موجب می شود که شما حتی برای انجام دادن کوچک ترین حرکات با مشکل روبرو شوید. بنابراین بسیار مهم است که در زمان مناسب برای درمان اقدام شود.

عدم صاف شدن زانو یکجا نشینی

با توجه به دردی که در پی این آسیب وجود دارد بنابراین امکان صاف کردن زانو به سختی ممکن می شوئ، مخصوصا در میان ورزشکارانی که پس از آسیب به سختی می توانند زانوی خود را صاف کنند و اصرار دارند که فعالیت خود را ادامه دهند امکان بروز صدمات جبران ناپذیر بیشتر است.

بنابراین بهتر است در این شرایط اصراری به صاف کردن زانو نداشته باشید، همان طور که در بالاتر اشاره کردیم بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید استراحت کردن است تا پس از گذشتن دوران لازم این امکان را داشته باشید مجدد به فعالیت های خود بازگردید.

شنیدن صدای تق تق از زانو

این صدا معمولا پس از شکستگی مینیسک زانو ایجاد می شود که در طی پارگی مینیسک رخ می دهد. معمولا با گذشت زمان و طی کردن زمان مورد نیاز برای درمان این مشکا رفع می شود.

اما در مورد افرادی که اقدامی برای درمان انجام نمی دهند و این آسیب را به حال خود رها می کنند این طور نیست. در این دسته از افراد این مشکل رفع نمی شود و حتی تا سالیان سال این آسیب در آن ها وجود خواهد داشت.

قفل شدن زانو و عدم تحرک در بازه طولانی

یکی از بارز ترین آسیب های عدم درمان این آسیب مربوط به قفل شدن زانو در ساعات اولیه می باشد. به همین دلیل توصیه می شود تا کم ترین میزان فعالیت را داشته باشید تا آسیب مجددی وارد نشود؛ این آسیب با درد بسیاری همراه است و قدرت ایستادن و راه رفتن را از فرد می گیرد.

همان طور که مطالعه کردید عدم درمان پارگی مینیسک زانو عوارض بسیاری به همراه دارد و آسیب های متعددی برای فرد ایجاد خواهد کرد، بنابراین بسیار مهم است که شما بلافاصله پس از آسیب در اولین قدم استراحت داشته باشید و پس از آن حتما نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید تا از عوارض جدی تر جلوگیری شود.

آیا پارگی مینیسک به خودی خود ترمیم می شود؟

آیا پارگی مینیسک به خودی خود ترمیم می شود؟

یکی از سوالاتی که بسیار از ما پرسیده می شود این است که آیا ممکن است این عارضه به خودی خود درمان شود؟ در خصوص پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که خیر این طور نیست.

بنابراین برای درمان شما باید حتما نزد پزشک متخصص مراجعه کنید، اگر از روشی به غیر از جراحی استفاده شود درمان بین 6 تا 8 هفته طول خواهد کشید، اما اگر جراحی انجام شود روند درمان کمی سریع تر خواهد بود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با با عوارض درمان نکردن پارگی مینیسک زانو و جزئیات مربوط به آن آشنا کنیم. همان طور که مطالعه کردید عوارض جبران ناپذیری در پی عدم درمان این آسیب وجود دارد، بنابراین توصیه می کنیم حتما در کوتاه ترین زمان ممکن برای درمان اقدام کنید. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

منبع: drhajitaghi.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا