آموزشی

چگونه لکه رنگ خوراکی خشک شده روی فرش را تمیز کنیم؟

اگر شما هم علاقمند به تهیه انواع شیرینی، کیک، دسر، بستنی، ژله و پاستیل خانگی و … هستید، احتمالا تابحال بارها از رنگ های خوراکی استفاده کرده اید. همچنین حتما می دانید که استفاده از رنگ های خوراکی باید با دقت زیادی انجام شود تا روی فرش شما نریزد و لکه وحشتناکی ایجاد نکند.

اما اتفاق همیشه می افتد. گاهی اوقات هر چقدر هم که مراقب باشیم، برخی مواد بهرحال از دست ما روی فرش می ریزند. مهم ترین نکته ای که در چنین مواردی باید رعایت کنید، تمیز کردن سریع لکه است. لکه ها هر چه که بیشتر بر روی فرش شما باقی بمانند، مقاوم تر شده و جذب الیاف فرش می شوند.

اما گاهی اوقات ما به دلیل دقت در تهیه کیک و دسر، اصلا متوجه ریختن رنگ خوراکی روی فرش نمی شویم. در چنین مواردی معمولا دو یا چند روز بعد از ریختن لکه، یکباره متوجه لکه روی فرش می شویم. حالا چکار کنیم؟

ما در این مقاله به روش تمیز کردن رنگ خوراکی خشک شده روی فرش پرداخته ایم. پس ما را همراهی کنید.

ابتدا با آب لکه را مرطوب کنید

1.      ابتدا با آب لکه را مرطوب کنید

مسلما تا وقتی که لکه خشک است، نمی توانید آن را پاک کرده و رنگ را از الیاف خارج کنید. پس در قدم اول باید سعی کنید لکه خشک شده را دوباره کمی زنده کنید. برای این کار نیاز به یک کاسه آب ولرم دارید. یک دستمال تمیز و سفید بردارید. دقت کنید که دستمال شما طرح دار نباشد که خدای نکرده رنگ بیشتری به فرش شما منتقل نکند.

دستمال را به آب تمیز آغشته کنید و روی محل لکه بزنید. می توانید کمی آب را با قطره چکان یا بطری اسپری دار روی لکه بریزید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا آب با رنگ ترکیب شود. سپس یک دستمال کاغذی بردارید و رنگ های حل شده در آب را به دستمال جذب کنید.

این مرحله را تکرار کنید و هر بار پس از مرطوب کردن لکه، آن را خشک و تمیز کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر رنگی به دستمال کاغذی شما منتقل نشود.

اگر لکه رنگ خوراکی خشک شده روی فرش شما با آب احیا نشد، می توانید برای لکه گیری از خدمات قالیشویی استفاده نمایید.

2.      مایع ظرفشویی

یک مخلوط حاوی یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی و یک فنجان آب در یک ظرف تهیه کنید. یک دستمال بردارید و از ترکیب آماده شده روی لکه فرش بزنید تا تمیز شود. دقت کنید که کف زیادی به فرش منتقل نکنید و آنقدر هم خصاصت به خرج ندهید که لکه پاک نشود. مایع ظرفشویی به شکستن رنگ و تمیز کردن لکه کمک زیادی می کند.

 مایع ظرفشویی

1.      آمونیاک

در این مرحله یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. یک دستمال بردارید و به محلول آغشته کنید. سپس دستمال را به لکه بزنید تا پاک شود.

در مورد استفاده از این ماده، چند نکته وجود دارد که حتما باید آن را رعایت کنید:

  • توجه کنید که برای استفاده از آمونیاک، حتما از دستکش استفاده کنید.
  • در هنگام کار با آمونیاک، حتما درب و پنجره ها را باز کنید و در صورت امکان دستگاه تهویه مطبوع را روشن کنید.
  • در هنگام استفاده از ترکیب آمونیاک، حتما ماسک بزنید.
  • اگر قصد دارید از آمونیاک برای تمیز کردن لکه فرش خود استفاده کنید، باید حتما از یک دستمال تمیز و سفید کمک بگیرید. دستمال های رنگی و طرح دار ممکن است با آمونیاک واکنش داده و رنگ پس بدهند. انتقال این رنگ ها به فرش، می تواند کار شما را بسیار سخت تر کند.
  • آمونیاک به دلیل شیمیایی بودن، ممکن است رنگ فرش شما را تغییر داده و یا موجب پوسیدگی شود، پس حتما باید قبل از استفاده، آن را تست کنید.

برای تست امونیاک باید ابتدا کمی از این ماده را بر روی یک قسمت کوچک دیگر فرش که کمتر دیده می شود، امتحان کنید. کمی صبر کنید و اجازه دهید آمونیاک اثر کند. پس از آن چنانچه با تغییر رنگ و یا پوسیدگی در فرش مواجه نشدید، می توانید از آن برای پاک کردن لکه نیز استفاده کنید.

2.      شست و شوی فرش

در این مرحله باید لکه را بشویید. با این کار آمونیاک، مایع ظرفشویی و احیانا رنگ های باقی مانده در فرش خارج می شوند. یک ظرف آب بردارید و دستمال خود را خیس کنید. دستمال مرطوب شده را به محل تمیز شده لکه بکشید.

3.      خشک کردن فرش

در این مرحله باید با یک حوله تمیز، سعی کنید آب های باقی مانده در فرش را خشک کنید تا از پوسیدگی فرش تان جلوگیری کنید.

4.      جاروبرقی کشیدن فرش

پس از لکه گیری، می توانید با جاروبرقی کشیدن، الیاف فرش را به حالت اولیه بازگردانید تا فرش شما همچون روز اول شود.

چنانچه پس از خشک شدن متوجه شدید لکه و یا آثاری از آن هنوز روی فرش دیده می شود، می توانید با ثبت سفارش آنلاین قالیشویی به راحتی از خدمات لکه گیری فرش استفاده نمایید.

ثبت سفارش قالیشویی آنلاین

اگرچه در گذشته برای دریافت خدمات قالیشویی باید حتما شماره تلفن مراکز قالیشویی را در اختیار داشتید و تنها راه ارتباطی شما همین بود اما امروزه اغلب افراد به راحتی با تنها چند ثانیه صرف زمان در اینترنت، می توانند به راحتی سفارش قالیشویی خود را ثبت کنند. برای این منظور کافیست وارد پورتال قالیشویی توحید شده و خدمات موردنظر خود اعم از قالیشویی و موکت شویی و حتی مبل شویی در محل را سفارش دهید.

ثبت سفارش قالیشویی آنلاین

قالیشویی توحید

قالیشویی توحید مرجع معتبری از خدمات شست و شوی فرش و موکت است که با سابقه زیاد در این حوزه، می تواند خدمات ارزشمندی را به همشهریان خود ارائه کند. شما اگر قصد دارید که فرش هایتان را بشویید و یا مبل مان خود را با دستگاه های اتوماتیک همچون روز اول تمیز کنید، پس همین حالا با 1864 تماس بگیرید.

قالیشویی توحید در اغلب نقاط تهران شعبه دارد و از نزدیک ترین شعبه به محل شما(چه واحد مسکونی باشید و چه واحد تجاری)، خدمات اختصاصی و ارزشمندی را ارائه می دهد.

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا