خبر

اولیانوف: نگرانی غرب در مورد تاسیسات هسته ای ایران بی اساس است

 

نماینده روسیه در مذاکرات وین برای نجات توافق هسته ای ایران، اتهامات غرب درباره فعالیت های هسته ای ایران را رد کرد و گفت که هیچ گونه فعالیت هسته ای غیرمجاز در نیروگاه های انرژی اتمی ایران انجام نمی شود.

میخائیل اولیانوف در گفتگوی اختصاصی با روزنامه ایزوستیا روسیه گفت: بسیاری از نگرانی های کشورهای غربی در خصوص وجود ذرات اورانیوم کشف شده در سایت های هسته ای ایران قبل از سال 2003 کاملاً بی اساس است.

سفیر روسیه با توصیف اتهامات غرب به عنوان «خسته کننده و آزاردهنده» گفت: این نگرش باعث شده است که ایرانیان اعتماد خود را به طرف های غربی در مذاکرات احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از دست بدهند.

اولیانوف بی اعتمادی ایرانیان را توجیه کرد و گفت که کشورهای غربی سابقه تاریکی در استفاده ابزاری از این گونه اتهامات دارند، همانطور که در مورد سلاح های کشتار جمعی ناموجود صدام حسین دیکتاتور سابق عراق و اخیراً بمباران شیمیایی غیرنظامیان در این کشور اتفاق افتاد. سوریه که غرب سعی می کند بدون ارائه مدرک به دولت سوریه بچسباند.

وی تصریح کرد: به همین دلیل برای طرف ایرانی مهم است که از همه طرف های برجام ضمانت هایی دریافت کند که اگر تهران توضیحات مورد نیاز آژانس بین المللی انرژی اتمی را بدهد و اگر رافائل گروسی، مدیرکل این آژانس، رضایت بخش را صادر کند. کشورهای غربی دیگر نمی توانند این موضوع را در شورای حکام آژانس مطرح کنند.

ایران می‌گوید پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای به آژانس درباره منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت ارائه کرده است و تاکید می‌کند که هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نبوده است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران روز دوشنبه هشدار داد که هر گونه تلاش برای بازگرداندن توافق هسته‌ای باید بازرسان به تحقیقات خود در مورد سایت‌های اعلام‌نشده ادعایی در ایران پایان دهند.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا