تجارتتکنولوژی

شرکت تأمین دیباپارت بزرگترین ارائه دهنده کوپلینگ صنعتی

کوپلینگ ها وظیفه انتقال نیرو، گشتاور و سرعت یک محور یا شفت (یعنی از محور محرک) به محور یا محور دیگر (محور متحرک) را بر عهده دارند.

 علت تنوع زیاد در کوپلینگ ها

 • انحراف محوری

این مشکل در کوپلینگ ها به این دلیل به وجود می آید که تغییرات دمایی محور و در نتیجه انقباض و انبساط طولی ای که رخ می دهد باعث آن می شود. خوشبختانه انواع کوپلینگ صنعتی توانایی این را دارند که این مشکل را تحمل و خنثی سازی کنند.

 • ناهماهنگی شعاعی

انحراف شعاعی در کوپلینگ ها به این معنی است که محورها در یک راستا نباشند و یا در حین کار با توجه به شرایط کاری که دارند محورها در جهت شعاعی که از یکدیگردارند از هم جدا شوند. بهتر است اینگونه بگوییم که بزرگترین مشکلی که  در کوپلینگ ها ایجاد می شود همین انحراف شعاعی است به این علت که تعداد کمی از کوپلینگ ها هستند که توانایی غلبه بر این مشکب را دارند و می توانند تحمل کنند.

 • انحراف زاویه ای

اگر محورهای کوپلینگ نسبت به یکدیگر زاویه داشته باشند (یا این انحراف در حین کار رخ دهد) می گوییم کوپلینگ از انحراف زاویه ای برخوردار است.

برای حل این مشکل، کوپلینگ های بسیاری با مدل ها و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند اما بهتر است بدانید که با این وجود، هر چه انحراف زاویه ای بیشتر باشد، اتلاف انرژی انتقال بین دو کوپلینگ هم بسیار بیشتر است.

حال بهتر است در مورد انواع کوپلینگ ها کمی توضیح دهیم:

انواع کوپلینگ

 1. کوپلینگ های صلب
 2. کوپلینگ های انعطاف پذیر

کوپلینگ های صلب

کوپلینگ های غیر قابل انعطاف توانایی بسیار کمی در تحمل انحراف از خود نشان می دهند. عمدتاً در ساخت آنها از مواد پلیمری استفاده نمی شود و در آن ها به هیچ عنوان توانایی جذب ارتعاشات دیده نمی شود. با این حال، به خاطر داشته باشید که یک مدل کوپلینگ صلب ممکن است توانایی تحمل یک مدل انحراف (معمولاً انحراف محوری) را داشته باشد.

کوپلینگ های انعطاف پذیر

کوپلینگ هایی که توانایی انطباق بیشتری با انواع انحرافات محوری، شعاعی و زاویه ای دارند، کوپلینگ های غیر صلب یا انعطاف پذیر نامیده می شوند. البته در این کوپلینگ ها نیز موارد خاصی هم وجود دارد. برای مثال، یک کوپلینگ انعطاف پذیر ممکن است فقط برای تحمل انحراف زاویه ای طراحی شود نمی تواند انحرافات محوری را تحمل کند.

کوپلینگ های انعطاف پذیر

کاربرد کوپلینگ

 • هدف اصلی استفاده از کوپلینگ، اتصال دو قسمت جهت انتقال نیرو از یکی به دیگری و در نهایت این است که نیرو به حرکت تبدیل می شود. برای مثال، می‌توانیم سعی کنیم سروو موتور را به شفت در یک ماشین صنعتی متصل کنیم.
 • هدف دیگر آن جذب بی نظمی است، ممکن است در برخی موارد درهنگام نصب اتصالات خطاهایی به وجود بیاید و یا درایور و قطعه متصل به آن از نظر ارتفاع یا موازی کاملاً در یک راستا قرار نگیرند که همین باعث افزایش فشار و سایش در بین قطعات می شود. این موضوع باعث کاهش عمر مفید در آن ها می گردد. در این موارد یک کوپلینگ این اثرات مخرب را جذب کرده و از آسیب رساندن به قطعات جلوگیری به عمل می آورد.
 • همچنین در طراحی قطعات صنعتی ممکن است خطاهای بسیار جزئی در ابعاد، اتصالات و … باشد. در این موارد استفاده از کوپلینگ باعث کاهش نوسان حرکت و در نهایت عملکرد بهتر و مفیدتر آن می شود.

دلایل استفاده از کوپلینگ ها

 • از کوپلینگ می توان برای کاهش ضربه های ناشی از حرکت بین دو قطعه صنعتی استفاده کرد.
 • برای ایجاد انعطاف پذیری بیشتر در هنگام انتقال نیرو، به خصوص زمانی که فضا محدود است کوپلینگ مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به آن بیشتر به چشم می آید.
 • از کوپلینگ می توان برای اتصال دو قطعه که به صورت جداگانه تولید می شوند استفاده داشت.
 • کوپلینگ در شرایطی مورد استفاده قرار می گیرد که باعث انتقال نیرو از یک شفت در حال حرکت به شفت دیگر است.

در این مقاله به معرفی کوپلینگ و انواع آن پرداخته ایم. انتخاب کوپلینگ مناسب برای نیازهای شما نیازمند این است که چندین فاکتور از جمله گشتاور و قدرت میل لنگ، دقت موقعیت محور، شدت ن امیدواریم که با مطالعه این مقاله توانسته باشید معیارهای مناسبی را برای تعیین اتصال مورد نیاز خود و استفاده از آن در خرید بدست آورید.

شرکت تأمین دیباپارت یکی از بهترین شرکت های صنعتی به شمار می رود که بیش از یک دهه تجربه در زمینه تجهیزات ابزار دقیق دارد و یکی از مهم ترین دلایلی که این شرکت را به یکی از بزرگ ترین وارد کننده های تجهیزات صنعتی تبدیل کرده است پایبندی به اصول کیفیت کالا و خدمات با کیفیت این شرکت است. شما دوستان عزیزمی توانید جهت استعلام قیمت انواع فلنج صنعتی، بلبرینگ، فلومترو … به سایت https://dibapartco.com/ مراجعه کرده و یا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا