پزشکی

انواع سمعک داخل گوش

سمعک گوش یک دستگاه الکترونیکی کوچک است که صداهای پخش شده در محیط را تقویت می‌کند و با بهبود شنوایی افراد کم‌شنوا، سبب می‌شود افراد کم‌شنوا ارتباط بهتری با محیط برقرار کند. سمعک ها از مهم ترین تجهیزات در علم پزشکی هستند چرا که گوش ها، عضو بسیار مهمی به شمار می‌روند و در صورت ناتوانی فرد در شنیدن اصوات محیط، با مشکلات زیادی رو به رو می شود. این وسیله الکترونیکی، توسط شرکت های زیادی ساخته می‌شود و با توجه به شکل ظاهر و تکنولوژی های موجود در آن، انواع گوناگونی دارد که در ادامه با شرح آن‌ها می‌پردازیم.

آشنایی بیشتر با سمعک

با پیشرفت علم و فناوری، سمعک‌های جدیدی روانه بازار شده‌اند که تکنولوژی‌های بروزی در آن‌ها به کار برده شده است. تکنولوژی‌های به کار رفته در این وسیله الکترونیک به حدی زیاد است که از آن به عنوان کامپیوتر کوچک استفاده می‌شود. نحوه عملکرد سمعک‌ها به صورت زیر است:

همان‌گونه که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، میکروفون از سه بخش اصلی زیر تشکیل شده است:

۱_ میکروفون:

وظیفه: دریافت امواج صوتی منتشر شده درمحیط و تبدیل به امواج الکتریکی

۲_ تقویت کننده:

وظیفه: تقویت کننده سیگنال‌های الکتریکی

۳_ رسیور:

وظیفه: تبدیل سیگنال‌های الکتریکی تقویت شده به امواج صوتی

انواع سمعک

سمعک‌های گوش از لحاظ شکل ظاهری و تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها، به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از جمله:

تقسیم بندی سمعک‌ها از لحاظ تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها:

1.     تکنولوژی آنالوگی:

یکی از ابتدایی‌ترین سمعک‌های ساخته شده برای بهبود شنوایی، سمعک‌های آنالوگ هستند. این سمعک، دارای دکمه‌ای برای کم و زیاد کردن صدا هستند. از مزیت‌های این سمعک می‌توان به قیمت پایین آن اشاره کرد و از معایب آن نیز می‌توان گفت این وسیله، صدا را برای افراد با مشکل شنوایی مختلف، به یک اندازه تقویت می‌کند و گاهی هم ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شنوایی فرد شود.

  1. تکنولوژی دیجیتال:

این نوع سمعک‌ها در مقایسه با سمعک‌های آنالوگ پیشرفته‌تر بوده و می‌توان آن‌ها را به وسیله کامپیوتر تنظیم کرد. متخصص شنوایی، با توجه به میزان افت شنوایی فرد، سمعک‌های دیجیتال را تنظیم می‌کند‌‌‌. این سمعک‌ها قیمت بالاتری در مقایسه با نوع آنالوگ دارند. آوا اودیولوژی یکی از وب‌سایت‌های تخصصی در زمینه عرضه انواع سمعک در برترین کیفیت است که در شهر مازندران قرار دارد. این وب‌سایت محصولات خود را با قیمت پایین‌تری نسبت به همه جا در اختیار کاربردن خود قرار می‌دهد. برای خرید سمعک در آمل، می‌توانید به وب سایت آوا اودیولوژی مراجعه فرمایید.

3.     سمعک هوشمند:

تکنولوژی هوشمند در سمعک‌ها، یکی از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های به کار رفته در ساخت این وسیله الکترونیک است که انعطاف‌پذیری بالایی در محیط‌هایی مانند مهمانی، کلاس، اتاق ساکت، پارک و … دارد. این سمعک با ردیابی صدای فرد در محیط‌های مختلف، سایر صداهای مزاحم را حذف کرده و صدایی شیوا و رسا را در اختیار فرد کم شنوا قرار می‌دهد.

4.     تکنولوژی بلوتوث دار:

با سمعک‌های بلوتوث دار، امکان برقراری ارتباط میان دو سمعک، تلویزیون، رایانه و دیگر وسایل ارتباطی، وجود دارد. در این نوع سمعک، از تکنولوژی نانو استفاده شده است به گونه‌ای که این وسیله را در برابر نفوذ آب مقاوم کرده است.  برای خرید سمعک در بابل و دیگر شهرستان‌های استان مازندران می توانید از طریق وب‌سایت آوا اودیولوژی، اقدام کنید.

تقسیم بندی سمعک ها از لحاظ شکل ظاهری

۱_ سمعک داخل گوشی:

متخصص شنوایی سنجی ابتدا از گوش فرد بیمار قالب تهیه می‌کند و این نوع سمعک را بر اساس شکل داخلی گوش فرد، می‌سازد. سمعک‌های داخل پوستی در اندازه های مختلف و با توجه به پوست بیمار، در رنگ‌های مختلفی وجود دارند.

سمعک داخل گوشی

انواع سمعک‌های داخل گوشی به صورت زیر است:

سمعک‌های IIC: یکی از کوچک‌ترین سمعک‌های داخل گوشی، سمعک های IIC هستند که محل قرارگیری آن‌ها در عمق کانال گوش است به همین دلیل به این نوع سمک‌ها، نامرئی می‌گویند.

سمعک‌های CIC: این نوع سمعک‌ها کاملا در داخل کانال گوش قرار می‌گیرند.

سمعک‌های ITC : این سمعک ها از داخل کانال گوش قرار می‌گیرند و نحوه قرار گیری آن‌ها از از ابتدا کانال گوش به سمت داخل است.

۲_ سمعک‌های پشت گوشی:

این نوع سمعک‌ها عملکرد بالایی دارند و در رنگ، اندازه و طرح‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. یکی از معایب سمعک‌های پست گوشی، قابل مشاهده بودن آن‌هاست و می‌توان به راحتی آن را دید. به همین دلیل برخی افرادی که به زیبایی ظاهر اهمیت می‌دهند یا به هر دلیلی دوست ندارند کسی از مشکل شنویی آن‌ها با خبر باشد، از این سمعک‌ها استفاده نمی‌کنند. از مزیت‌های سمعک پشت گوشی می‌توان به قابل استفاده بودن برای تمام سنین، مناسب برای مشکل شنوایی شدید و بدون نیاز به پاکسازی از جرم گوش، اشاره کرد.

سمعک‌های پشت گوشی

وب‌سایت آوا اودیولوژی

گاهی اوقات ممکن است افراد به دلیل مشکلات شنوایی، دچار عدم تعادل و سرگیجه شوند. مرکز شنوایی سنجی آوا اودیولوژی در مارندران، یکی از معتبرترین کلینیک‌های این شهر است که می‌تواند مشکل شنوایی شما را به بهترین شکل برطرف کند. اگر در طول شبانه روز دچار سرگیجه می‌شوید، درمان سرگیجه در مازندران توسط متخصصین این مجموعه، کمک زیادی به رفع این مشکل می‌کند‌. آوا اودیولوژی علاوه بر انجام خدمات درمانی، یکی از نمایندگی‌های مجاز عرضه کننده انواع سمعک‌ است‌. اگر قصد خرید سمعک در چالوس واقع در استان مازندران را دارید، می‌توانید خرید خود را از وب‌سایت آوا اودیولوژی انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا