سفر

چگونه وقت سفارت آلمان بگیریم؟

امروزه، مهاجرت به کشورهای اروپایی یکی از دغدغه های مهم در بین بسیاری از افراد می باشد؛ اما یک غول قبل از در دست گرفتن ویزا شما برای کشور آلمان وجود دارد و آن هم گذر از سفارت این کشور است. برای این که بتوانید با کارکنان سفارت آلمان مصاحبه داشته باشید تا ویزا را دریافت کنید، نیاز به ثبت وقت است. در این مطلب به تمامی اطلاعاتی که درمورد وقت سفارت آلمان باید بدانید، می پردازیم. همراه ما تا انتها باشید.

معرفی انواع وقت سفارت آلمان

اولین و مهم ترین قدم برای گرفتن وقت سفارت آلمان این است که انواع وقت را شناخته و سپس وقتی که مد نظر خود است را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که به عنوان مثال، اگر قصد سفر توریستی به کشور آلمان داشته باشید اما به اشتباه وقت سفارت ویزای تحصیلی را بگیرید، تا روز مصاحبه متوجه نخواهید شد که وقت اشتباه است و در این روز، تمامی برنامه ریزی شما بهم ریخته و ممکن است ماه ها از سفر خود عقب بیوفتید. انواع وقت سفارت آلمان عبارت اند از:

 • وقت سفارت برای ویزای توریستی
 • وقت سفارت برای ویزای کاری
 • وقت سفارت برای ویزای پزشکی
 • وقت سفارت برای ویزای تجاری
 • وقت سفارت برای ویزای جستجوی کار
 • وقت سفارت برای ویزای تحصیلی
 • وقت سفارت برای تایید مدارک
 • وقت سفارت برای تایید امضا

نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان

پس از این که انتخاب کردید که هدف شما از سفر چیست و چه نوع ویزایی را می خواهید، باید اقدام به رزرو وقت سفارت آلمان کنید. از آنجایی که متقاضیان مهاجرت به کشور آلمان این روزها بسیار افزایش پیدا کرده است، وقت سفارت آلمان تنها به صورت آنلاین انجام می شود. برای انجام این کار نیاز است که مراحل زیر را طی کنید:

 1. به سایت diplo.de، سایت رسمی سفارت آلمان در تهران مراجعه کنید.
 2. بر روی تب “خدمات” کلیک کنید.
 3. صفحه ای تازه برای شما باز می شود که می بایست روی گزینه “روادید و سفر” کلیک کنید.

نکته: در این بخش برای شما صفحه ای باز می شود که از شما سوال می کند که چه نوع روادیدی را احتیاج دارید. سفرهای این بخش به دو دسته سفرهای بلندمدت و سفرهای کوتاه مدت تقسیم شده است. بنابر برنامه مهاجرتی که برای خود دارید، گزینه مناسب را انتخاب کنید. مراحلی که بسته به نوع سفر خود انتخاب می کنید یکی است؛ تنها مدارکی باید ارائه دهید بسته به نوع سفر تغییر می کند. از آنجایی که احتمالا اقامت های بلند مدت طرفداران بسیاری را به همراه دارد، در ادامه به نحوه گرفتن وقت سفارت آلمان برای اقامت های بلند مدت می پردازیم.

 1. روی گزینه “اقامت بلند مدت” کلیک کنید.
 2. صفحه ای تازه برای شما باز می شود که با توجه به نیاز خود، اطلاعات را در فیلدهای خالی پر می کنید.
 3. روی گزینه “چگونگی درخواست ویزا” کلیک کنید و سپس به مطالعه نکات ارائه شده بپردازید.
 4. در عبارت شماره چهار ” وقت مصاحبه” را مشاهده می کنید که بولد شده است. روی آن کلیک کنید.
 5. در این صفحه، روش مهاجرتی خود را انتخاب کنید.
 6. با کلیک روی روش مهاجرتی خود، به صفحه تازه ای منتقل می شود که در آن اطلاعات شما به دو زبان فارسی و آلمانی ارائه شده است. پس از مطالعه و اطلاع از صحیح بودن اطلاعات، روی گزینه new appointment کلیک کنید.
 7. با کلیک روی گزینه اشاره شده، صفحه ای تازه برای شما باز می شود که نیاز است اطلاعاتی نظیر نام، نام خانوادگی، آدرس ایمیل و تلفن همراه را وارد کنید. پس از انجام این کار، 30 الی 45 دقیقه بعد، زمان و روز مصاحبه شما به آدرس ایمیلتان ارسال خواهد شد.

چگونه وقت سفارت آلمان بگیریم؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت وقت سفارت

جمع آوری مدارک مورد نیاز برای دریافت وقت سفارت آلمان باید قبل از انجام روند بخش قبلی انجام شود تا حین ثبت وقت سفارت مشکلی برای افراد به وجود نیاید. مدارک مورد نیاز برای دریافت وقت سفارت آلمان عبارت اند از:

 • اصل پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی
 • عکس جدید و رنگی ۳.۵*۴.۵ با پشت زمینه سفید
 • اصل و کپی شناسنامه
 • کارت ملی و سند ازدواج و تولد فرزند (در صورت وجود)
 • کپی کلیه ویزاهای دریافت شده در ۵ سال گذشته
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای آلمان
 • بیمه نامه مسافرتی
 • پرسشنامه تکمیل و امضا شده امنیتی
 • انگیزه نامه و توضیح هدف از سفر به آلمان
 • پرینت گردش مالی سه ماه اخیر
 • مدارک دال بر داشتن فعالیت اقتصادی و اجتماعی در ایران
 • نامه تمکن مالی

شایان ذکر است که این مدارک با توجه به این که شما چه روشی را برای سفر به آلمان انتخاب می کنید، تا حدودی مدارک تغییراتی را با خود به همراه دارد که می بایست قبل از گرفتن وقت سفارت، از افراد متخصص در مجموعه یوروپ تورز کمک بگیرید.

بررسی هزینه گرفتن وقت سفارت آلمان و مدت زمان انتظار

وقت سفارت آلمان به دو دسته وقت سفارت معمولی و فوری تقسیم می شود. وقت سفارت معمولی 190 هزار تومات هزینه دارد و وقت سفارت فوری یا وی آی پی، 600 هزار تومان. این هزینه باید مستقیم به حساب ویزامتریک واریز شود.

پس از گذر 21 الی 30 روز، پاسخ وقت سفارت شما برای تعیین روز انگشت نگاری ارائه می شود. در رابطه با مدت زمان کلی وقت سفارت آلمان نیز باید بگوییم که این موضوع کاملا بسته به این دارد که قصد دارید از چه روشی وارد کشور آلمان شوید. معمولا وقت های سفارت توریستی، تکمیلی مطالعاتی و همچنین تحصیلات تکمیلی بین 2 الی 4 هفته، برای کالج و دانشگاه بین 1 الی 3 سال و برای ویزای کاری 1 سال طول می کشد.

در رابطه با وقت های سفارت فوری نیز باید بگوییم که این وقت ها به نوعی برای اقدامات بشر دوستانه یا مشکلات پزشکی است. همچنین افرادی که جانشان در کشور ایران نیز در خطر است می توانند از این دسته از وقت ها استفاده کنند.

بررسی هزینه گرفتن وقت سفارت آلمان و مدت زمان انتظار

کلام پایانی

در این مطلب به هرآنچه که باید درمورد وقت سفارت آلمان بدانید پرداختیم. مهم ترین موضوعی که در مطلب به آن اشاره نشد، دانش زبان است. برای این که بتوانید در روز مصاحبه به خوبی با آفیسر ارتباط برقرار کنید، نیاز است که حداقل دانش زبانی B2 را برای خود داشته باشید. با تکمیل زبان خود و همچنین جمع آوری مدارک، وقت سفارت خود را رزرو کرده و سپس منتظر باشید تا روز موعد فرا برسد. می توانید از کارشناسان مطرح یوروپ تورز، نکات لازم در روز مصاحبه و حضورتان در سفارت آلمان را دریافت کنید تا به خوبی از پس انجام این کار برآیید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا