پزشکی

پوست خود را برای مبارزه با اگزما آموزش دهید

 

از کرم‌ها گرفته تا پاک‌سازی و رژیم غذایی، از این تاکتیک‌های روزمره برای ایجاد یک سد پوستی سالم‌تر استفاده کنید.

وقتی دارید اگزما، این احتمال وجود دارد که برای اولین نشانه‌های شعله‌ور شدن شعله‌ور شدن، برنامه‌ای برای بازی‌تان در نظر نگرفته باشید. اما مهم نیست که محرک شما استرس باشد یا یک صابون لباسشویی یواشکی، این است که تمام تلاش خود را بکنید تا اجازه ندهید که مانع پوست شما با محافظ آن گرفته شود. «افراد مبتلا به اگزما در سد پوستی خود نقص دارند [a.k.a. epidermis]مونیکا تی کرافت، دکتر، متخصص آلرژی و استادیار بالینی گوش و حلق و بینی در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید، خارجی‌ترین لایه، که باعث از دست دادن رطوبت می‌شود، به مواد محرک و آلرژن‌ها اجازه می‌دهد وارد شوند، که می‌تواند باعث التهاب شود. در کلمبوس (خارش، قرمزی و التهاب را برطرف کنید.) با روحیه «بهترین حمله، دفاع قوی است»، راه‌های ساده و روزمره برای تقویت عملکرد مانع پوست شما وجود دارد تا بتواند بهتر از خود محافظت کند. آن را به عنوان تمرین قدرتی برای پوست خود در نظر بگیرید، بدون نیاز به وزنه. در اینجا چهار راه ساده و مبتنی بر علم برای انجام این کار آورده شده است.

1. زود و اغلب مرطوب کنید

با اگزما (معروف به درماتیت آتوپیک)، شما می دانید که همه چیز در مورد چیست: هیدراتاسیون. هیدراتاسیون هیدراتاسیون دکتر کرافت می‌گوید: مانند یک مهر و موم پشتیبان برای سد پوست شما، “مرطوب‌سازی به کاهش استرس ناشی از خشکی روی سلول‌های پوست کمک می‌کند.” «قاعده کلی برای مرطوب کردن پوست اگزما است بیشتر اوقات بهتر است” این بدان معناست که هنگام آماده شدن برای لباس پوشیدن باید روز خود را با صاف کردن صورت و بدن خود شروع کنید. (بهترین مرطوب کننده ها – و سایر محصولات مراقبت از پوست – برای اگزما را در جوایز پوست حساس ما پیدا کنید.) سپس، مانند کرم ضد آفتاب، گهگاه در طول روز دوباره استفاده کنید.

حرکت قدرتمند دیگر: همیشه بلافاصله پس از شستن – چه صورت، دست یا بدنتان – مرطوب کنید در حالی که پوست شما هنوز کمی مرطوب است. دکتر کرافت می‌گوید در آن زمان است که به دام افتادن در ترکیبات خنک‌کننده‌ی پوست بیشتر می‌شود. در واقع اجازه دهید پوست خشک شود بدون افزودن مرطوب کننده می تواند اگزما شما را بدتر کند، زیرا به تازگی روغن آن را پاک کرده اید و آنها را جایگزین نکرده اید. به آرامی پوست مرطوب را با یک حوله بمالید (بدون مالش!) و سپس مرطوب کننده بزنید. چند دقیقه قبل از پانسمان صبر کنید تا کرم یا پماد به طور کامل خیس بخورد.

هنگام خواب، مرطوب کننده را زیاد استفاده کنید. برخی تحقیقات نشان می دهد که از دست دادن آب پوست در طول شب افزایش می یابد، بنابراین فعال بودن ممکن است به سد شما کمک کند تا آب بیشتری را در مخزن حفظ کند. دکتر کرافت می گوید که این امر به ویژه برای مناطق آسیب دیده بسیار مهم است. او می گوید: «خارش مرتبط با اگزما اغلب در شب بدتر می شود و می تواند خواب را مختل کند، بنابراین آماده کردن پوست ممکن است باعث استراحت بهتر شما شود. اگر دست‌ها یا پاها نقطه‌های داغ هستند، او توصیه می‌کند هنگام شب که علائم تشدید می‌شوند، از «پوشش‌های مرطوب» استفاده کنید: «مرطوب‌کننده خود را بمالید، سپس یک پارچه تمیز و مرطوب – مانند دستکش یا جوراب نخی – را روی دست‌ها یا پاها بپیچید. لایه خشک در بالا.”

2. هنگام حمام کردن، آن را باحال (و سریع) پخش کنید

بنابراین دقیقاً مقدار مناسب دوش گرفتن در هفته چقدر است که به پوست اجازه می‌دهد از مرطوب‌کننده‌های طبیعی خود در فاصله زمانی بین شستشو استفاده کند، در حالی که اجازه نمی‌دهد مواد محرک ایجاد شوند؟ دکتر کریستوفر سید، استاد پوست در دانشگاه کارولینای شمالی چپل هیل، می‌گوید: «در مورد بهترین برنامه حمام کردن بحث‌های زیادی وجود دارد، و پاسخ کاملی وجود ندارد. “در نهایت، احتمالاً در هر صورت فقط یک اثر متوسط ​​دارد.” او خاطرنشان می کند چه هر روز دوش بگیرید چه روز سوم، باید با اگزما مشکلی نداشته باشید.

یکی از موارد ضروری در زمان بندی: بیش از 10 تا 15 دقیقه را در حمام یا دوش نگذرانید. دکتر سید خاطرنشان می‌کند که هر زمان دیگر می‌تواند خطر از دست دادن چربی‌های مهم پوستی را که برای نگه داشتن سد پوستی به آن نیاز دارید، افزایش دهد. و با آب گرم یا ولرم بچسبانید. او می‌گوید گرمای آب داغ می‌تواند رطوبت و روغن‌ها را از پوست خارج کند و شما را برای شعله‌ور شدن تحریک کند. فراتر از آن، هنگام تمیز کردن، پوست خود را عزیزم کنید (باز هم بدون مالش!): به آرامی از یک پارچه شستشوی نرم استفاده کنید یا آن را به طور کلی حذف کنید و با دستان خود کف کنید.

3. رنگین کمان را بخورید

پوست شما به همان رژیم غذایی سالمی نیاز دارد که بقیه بدن شما به بهترین شکل ممکن باشد. دریافت انواع ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای چرب امگا 3 به بدن شما کمک می کند تا تمام ابزار مورد نیاز برای ساخت و حفظ آن را تامین کند. [skin] دکتر کرافت می گوید. هیچ ماده مغذی یا غذایی خاصی وجود ندارد که با بهبود اگزما مرتبط باشد، اما رژیم غذایی که التهاب کل بدن را کاهش می‌دهد، ممکن است محافظت از سد پوستی شما را نیز به همراه داشته باشد. جاناتان سیلوربرگ، پروفسور پوست در دانشکده پزشکی و علوم بهداشت جورج واشنگتن می‌گوید: «این به معنای خوردن بیشتر سبزیجات برگ‌دار و پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای و دوری از رژیم غذایی معمول غربی شامل کربوهیدرات و چربی بالا است. در واشنگتن دی سی (او خاطرنشان می کند که تحقیقات بیشتری برای دانستن اینکه آیا رژیم مدیترانه ای برای افراد مبتلا به اگزما به همان اندازه که برای مبتلایان به پسوریازیس مفید است، مورد نیاز است.)

یک کلمه کوتاه در مورد مکمل ها: ممکن است همه چیز از کلاژن گرفته تا B12 را شنیده باشید که برای پوست تبلیغ می شود (هیئت داوران در مورد هر دو حضور دارند، دکتر سیلوربرگ خاطرنشان می کند)، اما از نظر اگزما، این مکمل های ال-هیستیدین هستند که امیدوار کننده هستند. ال هیستیدین یک آمینو اسید است که برای عملکرد مانع پوست ما ضروری است، و برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل آن می تواند به ایجاد فیلاگرین کمک کند، پروتئینی که سلول ها را متصل و تقویت می کند و برخی از افراد مبتلا به اگزما دچار کمبود هستند. در مجله تغذیه دریافتند که بزرگسالانی که به مدت هشت هفته روزانه 4 گرم مصرف می کردند، کاهش قابل توجهی در تشدید اگزما گزارش کردند و حتی توانستند استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی را تا یک سوم کاهش دهند. دکتر سیلوربرگ می‌گوید: «ال-هیستیدین می‌تواند به عنوان مکملی برای برنامه درمانی بیمار مفید باشد. همیشه قبل از مصرف هر مکملی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

4. شیار ورزش خود را پیدا کنید

ورزش کردن بیشتر از قلب و عضلات شما فواید دارد. همچنین می تواند سلول های پوست شما را تحریک کند تا جوان تر و سالم تر عمل کنند. مارک تارنوپولسکی، پروفسور اطفال و پزشکی در دانشگاه مک مستر، می‌گوید: «با افزایش سن، سرعت گردش سلول‌ها کاهش می‌یابد، بنابراین لایه‌ی کراتین خارجی کمتر حذف می‌شود و این می‌تواند منجر به خشکی پوست شود.» مرکز پزشکی در انتاریو، کانادا. دکتر تارنوپولسکی و همکارانش بر آن شدند تا تعیین کنند ورزش چه تاثیری بر بیرونی ترین لایه پوست و همچنین لایه درم زیرین دارد. در مطالعه خود، افراد 65 ساله و بالاتر را کم تحرک انتخاب کردند و دو بار در هفته تمرینات متوسط ​​(دوچرخه سواری، آهسته دویدن) به مدت 30 دقیقه را شروع کردند. پس از سه ماه، این ورزشکاران لایه‌های پوستی بیرونی و درونی سالم‌تری را نشان دادند – شبیه به افراد 20 و 30 ساله و افراد 40 ساله که با شدت متوسط ​​تا سه ساعت در هفته ورزش می‌کردند. اگرچه هیچ ارتباط قطعی بین ورزش و بهبود اگزما وجود ندارد، کارشناسان توصیه می‌کنند به دلایل زیادی از جمله سلامت پوست، راه‌هایی برای وارد کردن ورزش متوسط ​​به زندگی‌تان بیابید.

بله، این یک تعادل دشوار برای مبتلایان به اگزما است، زیرا گرما، تعریق یا اصطکاک ورزش ممکن است برای برخی شعله ور شود. نکات کارشناسان ما را برای ورزش با اگزما بخوانید تا به روال خود ادامه دهید. خود دکتر تارنوپولسکی در اوایل زندگی دچار اگزما شده بود و دریافته است که توانسته نقطه شیرین بین ورزش کردن و حفظ سلامت پوست خود را پیدا کند. او می گوید: «این دیگر برای من مسئله ای نیست.

تولا کاراس

با نویسنده ما آشنا شوید

تولا کاراس

تولا کاراس یک روزنامه نگار، سردبیر و خالق محتوا برنده جایزه است که در زمینه سلامت، تغذیه و نوشتن پروفایل تخصص دارد. او برای بسیاری از نشریات چاپی و آنلاین نوشته است،

 

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا