پزشکی

تفاوت بین قارچ ناخن و پسوریازیس ناخن چیست؟

 

آنها ممکن است یکسان به نظر برسند، اما تفاوت های مهمی بین این دو نوع مشکل ناخن وجود دارد که باید در مورد آنها بدانید.توسط جنی تزیس سلامت نویس

ناخن هایت را داشته باش اخیرا شروع به ضخیم شدن کرده است؟ آیا آنها به رنگ زرد یا قهوه ای تغییر رنگ می دهند؟ به راحتی می توان یک چیز را فرض کرد: یک قارچ در بین انگشتان شما وجود دارد. با این حال، همیشه اینطور نیست. آنچه شما ممکن است تجربه کنید، در واقع یک نوع فرعی از یک بیماری مزمن به نام پسوریازیس ناخن است. یواشکی درسته؟ نامیتا وی می‌گوید: اگرچه ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، چند نشانه وجود دارد که قارچ ناخن و پسوریازیس ناخن را از هم متمایز می‌کند – از جمله این یک تفاوت عمده: «تا به امروز، در حرفه‌ام، قارچ ناخن روی دست‌هایم ندیده‌ام». Joshi، MD، از سیستم سلامت اقیانوس اطلس در Morristown، NJ. او می‌گوید: «معمولاً آن را روی پاها می‌بینم، زیرا پاها نور خورشید کمتری دریافت می‌کنند و در مجموع در معرض قرار گرفتن هستند.»

و بر خلاف قارچ که معمولا فقط یک ناخن را تحت تاثیر قرار می دهد، پسوریازیس اغلب به ناخن های زیادی از جمله انگشتان دست می زند. و استیو داولوی، استادیار و مدیر برنامه درماتولوژی وین استیت در دیترویت، می گوید که ناخن های پا. او می‌گوید: «بسیار نادر است که پسوریازیس روی ناخن‌ها وجود داشته باشد و در هیچ جای دیگری وجود ندارد، بنابراین اکثر افراد مبتلا به پسوریازیس ناخن در سایر نواحی پوست پسوریازیس دارند.

بیایید نگاهی دقیق تر به چند روش دیگر که این مشکلات ناخن متفاوت است بیندازیم.

رمزگشایی از علائم

در حالی که قارچ ممکن است اولین چیزی باشد که به ذهن می رسد، هر دو بیماری علائمی بسیار مشابه دارند. تشخیص بصری این دو از هم می تواند به تفاوت های میکروسکوپی منجر شود. بیایید همه چیز را بشکنیم.

پسوریازیس ناخن

علاوه بر این احتمال که علائمی مانند ضایعات و پوسته پوسته شدن در نواحی دیگر پوست خود را تجربه کنید، پسوریازیس ناخن نیز دارای برخی ویژگی های برجسته است:

  • اونیکولیز: این زمانی است که خود ناخن از پوست جدا می شود. هنگامی که به دلیل پسوریازیس ایجاد می شود، اغلب یک رگه قرمز در زیر ناخن درست قبل از قسمت سفید وجود دارد. دکتر Daveluy می‌گوید: این حالت شبیه پسوریازیس روی پوست است، با بثورات قرمز و پوسته‌های سفید در بالای آن.
  • ایجاد حفره: حفره‌ها شکاف‌ها یا فرورفتگی‌های کوچک روی سطح ناخن هستند. در پسوریازیس، گودال‌ها نامنظم هستند – برخی بزرگ‌تر، برخی کوچک‌تر و روی ناخن پراکنده هستند.
  • تغییر رنگ: ممکن است لکه‌های زرد رنگی در زیر ناخن داشته باشید که شبیه قطره‌های روغن هستند، همچنین لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای تیره روی خود ناخن ناشی از گلبول‌های سفید خونی که ناحیه ملتهب را پر می‌کنند، داشته باشید.
  • ضخیم شدن: پسوریازیس می تواند باعث ضخیم شدن پوست زیر نوک ناخن شود، درست مانند پوسته های ضخیم که پسوریازیس روی پوست ایجاد می کند.
  • کبودی: به لطف خونریزی های ترکشی، که کبودی های ریز زیر ناخن هستند که در اثر ضربه ای مانند کوبیدن انگشت ایجاد می شود، ممکن است رگه های قرمز یا بنفش زیر ناخن ظاهر شود.

قارچ ناخن

معمولاً قارچ ناخن را فقط روی یک یا دو رقم تجربه می‌کنید، برخلاف هر پنج رقم، و به احتمال زیاد آن را در یک پا و دست‌هایتان می‌بینید. سایر علائم رایج قارچ ناخن عبارتند از:

  • تغییر رنگ: ناخن ها ممکن است جدا شوند که باعث تغییر رنگ عمده ناخن می شود. ممکن است متوجه رگه های زرد یا سفید و ذرات زیر ناخن شوید. رنگ ناخن ممکن است تیره شود و شکل ناخن به تدریج تغییر کند.
  • ضخیم شدن: را ناخن و همچنین پوست زیر آن ضخیم می شود و اغلب شکننده و ترک می خورد.
  • بو: قارچ ناخن با بوی بدی همراه است.
  • قارچ اضافی: افراد مبتلا به قارچ ناخن نیز ممکن است قارچ روی پوست پا رشد کنند. دکتر داولوی می گوید: «این می تواند به صورت پوسته پوسته شدن بین انگشتان پا، پوسته پوسته شدن در لبه های پا، پوسته پوسته شدن در کف پا، تاول روی پا یا ترکیبی از آنها ظاهر شود.

علل قارچ ناخن و پسوریازیس ناخن

مقایسه پسوریازیس ناخن شست در مقابل عفونت قارچی ناخن

اگرچه علائم و ظاهر قارچ ناخن و پسوریازیس ناخن مشابه است، علل ریشه ای آنها نمی تواند متفاوت باشد. نکته اینجاست: قارچ ناخن یک عفونت قابل درمان است که زمانی اتفاق می‌افتد که پوست شما با قارچ‌ها تماس پیدا می‌کند و بین ناخن و بستر ناخن قرار می‌گیرد. برخلاف پسوریازیس، قارچ ناخن بسیار مسری است و می تواند مانند آتش سوزی گسترش یابد. اغلب، قارچ ناخن در آب و هوای گرمتر و مرطوب به سر می برد. راه رفتن با پای برهنه در مکان‌های مرطوب و عمومی مانند اتاق‌های رختکن، استخر، یا در خاک باغ می‌تواند منجر به عفونت شود، به‌خصوص اگر قبلاً دچار بریدگی یا خراش شده باشید.

از طرف دیگر، پسوریازیس ناخن یک اختلال پوستی مزمن مبتنی بر خود ایمنی است که در اثر التهاب ایجاد می شود. درست مانند پسوریازیس پلاکی معمولی، پسوریازیس ناخن زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوست چرخش سریع روی و/یا زیر ناخن را تجربه کنند. گاهی اوقات می‌تواند منجر به تجمع سلول‌های پوستی در زیر ناخن شود و باعث درد یا ناراحتی شود که برخی از بیماران مبتلا به پسوریازیس اغلب تجربه می‌کنند. در موارد شدید، تجمع می تواند منجر به جدا شدن کامل ناخن از بستر ناخن شود.» دکتر جوشی می گوید. و پسوریازیس می تواند هر ناحیه ای از پوست را تحت تاثیر قرار دهد – پوست نزدیک ناخن و همچنین ناحیه ای از پوست که ناخن رشد می کند. دکتر داولوی می‌گوید: «این روی ناخن‌ها در همه تأثیر نمی‌گذارد، اما وقتی ناخن‌ها تحت تأثیر پسوریازیس قرار می‌گیرند، خطر حمله پسوریازیس به مفاصل و ایجاد آرتریت پسوریاتیک را افزایش می‌دهد». در واقع، مطالعات نشان می‌دهد تا ۲۶ درصد از مبتلایان به پسوریازیس ناخن به آرتریت پسوریاتیک مبتلا می‌شوند.

درمان دست به پا

پسوریازیس ناخن با بسیاری از داروهای مشابهی که پزشکان برای پسوریازیس پوست استفاده می کنند، درمان می شود. گاهی اوقات مواد موضعی مانند کرم ها و پمادها می توانند کمک کننده باشند. دکتر داولوی می‌گوید که اگر این کار را نکنند، از داروهای بیولوژیک تزریقی استفاده می‌کنیم. دکتر جوشی می‌گوید، توجه به محرک‌هایی که در وهله اول باعث شعله‌ور شدن پسوریازیس شما می‌شوند نیز مهم است.

دکتر داولوی می گوید که قارچ ناخن با داروهای ضد قارچی درمان می شود که مانند آنتی بیوتیک ها هستند، اما به جای باکتری ها با قارچ مبارزه می کنند. گاهی اوقات درمان های موضعی مانند ژل، پولیش دارویی یا کرم می تواند موثر باشد. اغلب بیماران نیاز به مصرف داروهای ضد قارچ خوراکی دارند، زیرا مواد موضعی به سختی از صفحه ناخن عبور می کنند و قارچ در زیر آن قرار دارد. وقتی درمان ها جواب می دهند، می توانید بگویید، زیرا قسمت جدیدی از ناخن که رشد می کند بهتر به نظر می رسد، اما صبر نام بازی است. دکتر داولوی می‌گوید: «ناخن‌های پا تقریباً یک سوم سریعتر از ناخن‌های دست رشد می‌کنند، بنابراین بهبودی بین ۶ ماه تا یک سال یا بیشتر طول می‌کشد، و گاهی اوقات آسیب دائمی به ناخن وارد می‌شود».

چه زمانی با پزشک خود صحبت کنید

اکثر مردم ناخن های کاملاً منطبق ندارند، اما اگر یک یا چند ناخن شما به طور چشمگیری با بقیه متفاوت به نظر می رسد، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. دکتر جوشی می‌گوید: «من همیشه توصیه می‌کنم که اگر یک ناخن کاملاً درست به نظر نمی‌رسد و مطمئن نیستید چرا، منطقی است که آن را در اسرع وقت به پزشک خود جلب کنید. وقتی صحبت از سلامت ناخن ها می شود، زودگذر ترین اتفاقی که برای بیماران می افتد ضربه روحی است. شاید انگشت خود را در یک ماشین یا چیزی در همین راستا بسته اید. با این حال، وقتی چیزی شروع به تغییر می‌کند و نمی‌توانید دقیقاً دلیل آن را مشخص کنید، احتمالاً نشانه خوبی برای جستجوی مراقبت‌های پزشکی است.» برای تشخیص دقیق تر، مراجعه به یک متخصص پوست دارای مجوز هیئت مدیره را در نظر بگیرید. با هم می‌توانید به مسائل مربوط به ناخن‌هایتان برسید و یک برنامه عملی ارائه دهید.

کپی با ذکر منبع بلامانع میباشد: مجله کلیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا